Zasvěcená veřejnost v tomto měsíci zaregistrovala krkolomný obrat ve stanovisku Ministerstva vnitra k novele zákona o dávkách hmotné nouze. Obratem se tak zlikvidovala možnost obcí a měst mít možnost mluvit do kvality života svých občanů.
Ponechme stranou často přehnané spekulace o nátlaku ubytovatelské lobby, či o tlaku „neziskových“ organizací za zachování současného stavu, který jim přináší maximální zisk za minimální námahu, a podívejme se zblízka na případ jedné z ubytoven, jejíž zachování má prý „zabezpečit základní životní podmínky“ sociálně slabých. Mám ji takříkajíc přímo před očima, blíž než kdejaký úředník.
Dlouho neobývaná zemědělská sezonní ubytovna byla pronajata cca před rokem a půl lidem, kteří podobnou provozovali v městečku zhruba dvacet kilometrů daleko. Odsud byli kvůli nesplaceným dluhům donuceni přesunout se jinam. Změnili tak právní formu, aby dluhy zůstaly na předešlé společnosti a oni mohli začít v klidu znovu.
Jakkoli se část nájemců ubytoven „rekrutuje“ z lidí, kteří si svou situaci více či méně přivodili sami, podstatná část těchto sociálně vyloučených měla prostě pech a neměli dostatek možností ten pech překonat. Za svou situaci tedy stejnou odpovědnost nenesou.
Přijetím střechy na hlavou v ghettu se stávají nevolníky. Jejich absolutním pánem se stává jejich ubytovatel. Vždyť jen on rozhoduje o tom, zda budou mít kam hlavu složit.
Tento „pán“ se logicky řídí tržními principy. Čím menší náklady, tím větší zisk. A také čím menší starosti, tím větší klid. Na ubytovnách tedy fungují novodobí drábové, kteří dohlížejí na to, aby si nevolníci moc nevyskakovali.
Ubytovny jsou v podstatě ghetta, patologická prostředí. Působí na ubytované negativně. Drábové navíc mají mnohem blíže čertům, než andělům. Dráb a úzká vládnoucí skupina okolo něj zcela beztrestně ovládají zbytek ubytovaných. Šikanují je, okrádají, nechají si od nich posluhovat. A nevolníci mlčí, neboť nechtějí pod most.Ubytovny jsou v podstatě patologická prostředí. Působí na ubytované negativně. Dráb a úzká vládnoucí skupina okolo něj zcela beztrestně ovládají zbytek ubytovaných. A nevolníci mlčí, neboť nechtějí pod most. Repro DR
Na „naší“ ubytovně bydlela i rodina lidí, která ten pech měla. Muž i žena, oba invalidním důchodu, jedno dítě mentálně postižené, druhé zdravotně. I stalo se, že dráb pobral dávky hmotné nouze a celý víkend tu radost se svou kohortou zapíjel. V jeden moment okolo něj procházelo mentálně postižené dítě, a drába napadlo, že se zabaví. Vzal láhev s alkoholem a začal jej nezletilému dítěti nabízet.
Dítě nechápalo hrozící nebezpečí a alkohol začalo pít. Matka se pokusila zasáhnout a dítě z dosahu drába dostat. Věděla, že při užívaných silných lécích se může jednat o čiré jeho bytí. Dráb však využil své fyzické převahy a matku odehnal. Ta v zoufalství zavolala policii. Policie přijela, sepsala protokol a předala dítě matce do péče.
Matka tedy dítě zachránila. Zároveň však byla potrestána: ubytovatel ji z ubytovny vyhodil. Porušila prý zákaz volat při problémech na ubytovně policii. Dráb je ubytovatelům cennější než prostý nevolník. Tento konkrétní ubytovatel o sobě přitom uvádí, že vystudoval sociální služby a jeho práce spočívá v „pomoci lidem“.
Vyhozená rodina strávila noc v autě, na parkovišti. Tam jsem je ráno našel a ptal se jich, co se stalo. Tím, že byli vyhozeni, z nich byla sňata kletba nevolnictví - bez obav mi tedy svůj příběh vyprávěli. Aby bylo vše řádně zdokumentováno, přivezl jsem redaktorku místních okresních novin, které paní na diktafon vše podrobně a dlouho popisovala. Když jsem redaktorku vezl zpět, dlouho mlčela. Jedná se přitom o výřečnou ženu, která již v praxi něco zažila. Když později promluvila, řekla, že něco takového si nedovedla ani představit.
Novela zákona o hmotné nouzi dávala obcím možnost mluvit do kvality života nejen vlastním občanům, ale prakticky také ubytovaným. Zastupitelé nejsou asociálové, to by se realizovali jinde. Novela mohla pomoci aspoň trochu odbourat státem financované nevolnictví. Nestalo se tak, pan ministr změnil stanovisko. Nevolníci budou muset počkat na nový patent. Snad ne dlouho.
Státem financované nevolnictví
Ministerstvo vnitra obrátilo v otázce dávek v hmotné nouzi. Vzalo tak obcím možnost rozhodovat o přijetí či odmítnutí příplatku na bydlení. Ani jedna z možností však neřeší problém vlastnické hierarchie ubytoven.
- Vytisknout článek
- Sdílet
- Velikost textu + -