Irácké volby zřejmě vyhraje současný premiér Málikí

Šíitská koalice Núrího Málikího má podle průzkumů největší šance zvítězit v nedělních parlamentních volbách v Iráku. Konkurenční strany ale se současným premiérem vládnout nechtějí.

(len)

03.03.2010 11:13

3900309477_ee2abd3928

Málikího koalice poráží své soupeře v předvolebních průzkumech až o osm procent. Foto Iraqi Government

Podle předvolebních průzkumů se vítězem nedělních parlamentních voleb v Iráku stane uskupení současného premiéra Núrího Málikího. Pro premiéra samotného však může vítězství znamenat porážku. Jeho Národní koalice za právní stát (NCSL) totiž jen těžko získá v parlamentu o 352 křeslech absolutní většinu. A obě strany, které se v průzkumech umisťují hned za tou Málikího, dnešního premiéra do úřadu nepodpoří. 

Krátce před druhými parlamentními volbami od americké invaze vede NCSL o osm procent před nacionalistickým Iráckým národním hnutím, jež vede předseda první postsaddámovské vlády Ajád Aláwí. V prvních dvou týdnech kampaně průzkumy naznačovaly, že Málikího koalice získá třicet procent křesel. Aláwího skupina by měla podle všeho získat kolem dvaadvaceti procent mandátů. Šíitský konzervativní blok pod názvem Irácká národní aliance se v průzkumech držel na třetím místě se sedmnácti procenty.

Nehledě na pokrok v restrukturalizaci ropného průmyslu a klesající počet násilných činů, Málikí v předvolebních rozhovorech uznal, že se mu v předchozích čtyřech letech funkčního období nedařilo. Přesto se zdá, že jeho podpora i v posledních dnech stoupá. „Velkou roli v tom hraje strach z neznáma a Málikího argument, že by ostatní politici byli ještě horší," řekl Guardianu jeden ze západních diplomatů v Iráku. „Dalším důvodem je, že má Málikí podporu milionů iráckých státních úředníků.“

Celé nedělní hlasování budou sledovat pozorovatelé z OSN, Velké Británie i USA, obavy z volebních podvodů přesto nemizí. Kandidáti pokračují v rozdávání drobných úplatků v podobě jídla, pokrývek i telefonních karet. Málikí se zaměřuje především na střední a jižní Irák, kde žije nejchudší obyvatelstvo.

Sunnitské strany se nakonec letošních voleb pravděpodobně také zúčastní. Jejich  zákonodárci před několika dny odvolali výzvu k bojkotu.

V zemi byl v posledních dnech relativní klid, dnes ráno však vybuchly v Bákubě tři nálože nastražené v autech, s nimiž sebevražední atentátníci přijeli k policejním stanovištím. O život přišlo dle BBC jedenatřicet lidí. Očekává se, že bombové útoky budou pokračovat.

Další informace:
Guardian Nouri al-Maliki most popular candidate as Iraq general election looms
BBC News Iraq suicide bombers target city of Baquba


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.