McDonald's sleduje zákazníky utajenými kamerami

Bez jakéhokoli označení jsou v některých provozovnách McDonald's umístěny skryté kamery. Úřad na ochranu osobních údajů prošetří možné zneužití osobních údajů.

(dar)

02.03.2010 14:52

Mcd_camera

Usmívejte se, prosím. Možná vás nahrává McDonald’s. Foto Capt Kodak, flickr.com

Úřad na ochranu osobních údajů se začal zajímat o řetězec McDonald’s. Firma prý v některých provozovnách používá kamery, jimiž bez svolení a náležitého upozornění natáčí své zákazníky i zaměstnance.

Podle zjištění serveru Aktuálně.cz je například v pobočce v Mostě nenápadně nainstalováno pět kamer, každá v jednom rohu místnosti a jedna přímo u toalet. Přestože zákon vyžaduje, aby byl občan informován o tom, že je místo monitorováno kamerovým systémem, žádné upozornění nikde nevisí.

Společnost McDonald’s se odmítá médiím k problematice podrobně vyjádřit. „Dle informace provozovatele této restaurace pana Ing. Ladislava Jandouše je záležitost s kamerovým systémem v Mostě řešena prostřednictvím dodavatelské firmy EBS," zní jediná oficiální odpověď firmy.

Úřad na ochranu osobních údajů informaci o kontrole v síti McDonald’s potvrdil. „Dostali jsme podnět na používání kamer v provozovně McDonald's v Mostě. Budeme používání kamer kontrolovat," uvedla pro server Aktuálně.cz mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

Skryté nahrávky navíc prý nejsou ani náležitě archivovány a není veden záznam o jejich skartaci. Filip Pospíšil ze sdružení Iuridicum Remedium již dříve pro Deník Referendum uvedl, že pokud jsou záznamy uchovávané, jedná se o zpracování osobních údajů. Firma pak musí používat registrovaný systém a zákazníci musejí být dostatečně informováni o tom, že jsou sledováni a jaká mají práva.

Za neoprávněné nakládání s cizími osobními údaji, včetně nahrávek ze skrytých kamer, může přitom úřad udělit pokutu až několika milionů korun.

Další informace:
Aktuálně.cz Úřad vyšetřuje utajené kamery v McDonald’s. Jsou i u WC


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.