Irácká volební kampaň v tradici beduínské slavnosti vrcholí

Iráčtí politikové si do nadcházejících voleb zajišťují podporu především drobnými úplatky: dekami, telefonními kartami či mraženými kuřaty. Irácká společnost dary přijímá jako součást kampaně.

(len)

02.03.2010 13:53

Irak

Aby dobrovolníci lepící plakáty získali pro svou stranu lepší místo, neváhají po soupeřích střílet. Foto Internet

Každým dnem víc pociťují Iráčané blížící se parlamentní volby. A nemusí to být vždy jen nepříjemné. Za slib hlasu kandidáti nabízejí naftu, rýži i mražená kuřata. Jak informovaly newyorské Timesy, v provincii Babil dovezli místní politikové voličům sportovní vybavení a tisíce párů běžeckých bot z Číny. V jižních oblastech se zase rozdávaly hračky dětem, telefonní karty dospělým a teplé deky chudobným.

Do nedělních voleb zbývá jen několik dní, politická kampaň je v plném proudu. Konkurenční transparenty a plakáty pokrývají každý kousek zdi. Závody o nejlepší umístění bannerů jsou tak intenzivní, že se objevují zprávy o střelbě na dobrovolníky ze soupeřících táborů.

Daleko více než bitvu mezi soupeřícími stranami a jejich milicemi však irácká předvolební kampaň připomíná tradiční beduínskou slavnost, kde vůdcové předvádějí svou velkorysost a pohostinnost tím, že rozdávají dary a jídlo přívržencům. Na oplátku pak očekávají oddanost. Minulý týden se iráčtí politikové inspirovali beduíny tak, že cena masa stoupla podle bagdádských řezníků z jedenácti na patnáct dolarů.

Dary od jednotlivých kandidátů jsou podobné – přikrývky, topnou naftu, propanové nádoby, telefonní karty a potraviny. Peníze se rozdávají daleko diskrétněji, neboť zažitá předvolební praxe je do zahraničí vysvětlována jako charita. Zákony, které by upravovaly, jak mají politické strany získávat a utrácet peníze, v Iráku neexistují.

Dle Timesů dary veřejnost nepobuřují. Naopak. Lidé v Iráku je vnímají jako přirozenou součást kampaně. Politická shromáždění jsou naopak vzácná, protože kandidáti se stále bojí ukazovat. Největším shromážděním byl zatím sobotní mítink ministra vnitra Džawáda Boláního v Bagdádu. Fotbalový stadion zaplnily stovky lidí, mnozí z nich byli ale policisté zaměstnaní ministerstvem. Podle výpovědi anonymního důstojníka dostal jeho prapor rozkaz zúčastnit se. Bezpečnost zajišťovali vojáci, ostřelovači i vrtulníky kroužící nad budovou.

Běžní voliči ale v očekávání lepších darů na konci kampaně s angažovaností nespěchají. „Jsme stále ochotní přijímat dary od všech kandidátů. Až potom se rozhodneme, pro koho budeme hlasovat,“ vyjádřil názor většiny Muhammad Džumá z provincie Babil pro New York Times. Od jednoho z politiků dostal sto dolarů v hotovosti, od jiného zase jídlo a stavební materiál.

Další informace:
The New York Times Iraqis Awash in Gifts From Candidates


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.