Sjezd lidovců skončil bez překvapení

Víkendový sjezd KDU-ČSL potvrdil ve vedení strany Pavla Bělobrádka. Prvním místopředsedou zůstává Marian Jurečka. Ve vedení nejmenší koaliční strany je doplní Ondřej Benešík, Zuzana Roithová, Jan Bartošek a Jiří Mihola.

(vd)

25.05.2015 11:19

Kdu

Částečně obměněné vedení povede stranu do krajských voleb, lidovci mají ambici získat posty hejtmanů v několika krajích. Foto KDU-ČSL

Víkendový sjezd Křesťanské demokratické strany se obešel bez větších překvapení. Post předsedy strany obhájil Pavel Bělobrádek, prvním místopředsedou byl delegáty zvolen Marian Jurečka. Ve vedení je doplní Ondřej Benešík, Zuzana Roithová, Jan Bartošek a Jiří Mihola. Lidovci opakovaně deklarovali, že se chtějí pokusit o expanzivní politiku, podle Bělobrádka chtějí oslovit širší voličskou základnu než dosud, pro krajské volby mají cíl zisk několika hejtmanských postů.

Současný ministr pro vědu a inovace Pavel Bělobrádek obhájil post předsedy strany jednoznačně, svůj hlas mu dalo 251 z 275 delegátů, kteří tak ocenili, že se mu podařilo vrátit lidovce do sněmovny a uspět v komunálních, senátních či evropských volbách. „Děkuji za důvěru, velice si jí vážím. Věřte, že budu dělat maximum, abych vaše očekávání naplnil,“ řekl na sjezdu Bělobrádek. Před delegáty pak naznačil, kam by se strana měla ubírat v budoucnu.

„Co nám dosud chybí, je uznání naší kompetence a schopnosti modernizovat nejen sami sebe, ale významným způsobem se podílet na modernizaci České republiky a pomoci ji nasměrovat k úspěšné budoucnosti. To je ten další krok, který potřebujeme udělat. Nové výzvy a příležitosti pro KDU-ČSL vidím ve třech hlavních oblastech – v zahraniční politice a bezpečnosti, v podpoře podnikání a inovací a v rodinné a sociální politice,“ uvedl staronový předseda.

Lidovci se podle něj musí zbavit nálepky klerikální strany. Voličům by KDU-ČSL měla ukázat, že není jen stranou křesťanů pro křesťany. „Krize posledních let," tvrdí Bělobrádek, „ukázaly neudržitelnost jak rozmařilého státu blahobytu, tak sobecké společnosti, která uznává pouze individuální úspěch."

„Konzervativní přístup založený na takových hodnotách, jako jsou vědomí komunity a pospolitosti, pocitu užitečnosti pro ostatní a důvěry, že ostatní mě nenechají padnout, na tvrdé práci a oběti pro rodinu, ale i pro národ a vlast, tento zdánlivě archaický přístup je ve skutečnosti aktuální a moderní,“ zdůraznil Bělobrádek na sjezdu.

Příští rok na podzim se konají krajské volby, Bělobrádek se proto věnoval také jim. „Není možné, aby krajské školství vedl komunista,“ uvedl mimo jiné s tím, že volební výsledek lidovců musí znemožnit vznik otevřených nebo skrytých levicových koalic složených ze sociálních demokratů a komunistů.

V posledních krajských volbách KDU-ČSL získala jedenašedesát mandátů (devět procent). Připomeňme, že v krajských volbách konaných v roce 2008 získali mandátů šestapadesát, v roce 2004 pak dvaasedmdesát. V roce 2012 navíc v celkem čtyřech krajích (ve Středočeském, Plzeňském, Karlovarském a Libereckém) nezískali ani jeden mandát, v Ústeckém kraji mají jednoho zastupitele a v jižních Čechách a v Pardubickém kraji čtyři mandáty.

Delegáti sjezdu odhlasovali také několik usnesení k programu a agendě strany. Podpořili například evropský integrační proces včetně stanovení termínu pro přijetí eura. Vyzvali také své ministry, aby se zasazovali o řešení problému uprchlíků, kteří utíkají z oblastí postižených válečným konfliktem a kteří žádají o mezinárodní ochranu před pronásledováním.

Sjezd také doporučil vedení strany projednat ve vládě znovuzavedení daňové slevy na děti i pro živnostníky uplatňující paušál. Zároven vedení strany doporučil iniciovat na vládní úrovni opatření umožňující rozvoj využití ekologicky efektivních biopaliv druhé a třetí generace, která sníží českou závislost na dodávkách ropy ze zahraničí.

Delegáti nakonec vyzvali celostátní výbor strany, aby se začal zabývat vyhledáváním vhodného kandidáta na prezidenta republiky. V minulých prezidentských volbách za lidovce kandidovala jejich současná místopředsedkyně Zuzana Rothová.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.