Českým vývozcům zbraní se daří, nezřídka ale kšeftují s diktátory

Čeští vývozci zbraní dnes exportují přibližně pětkrát více materiálu než v minulé dekádě. Loni vyvezli dokonce největší objem zboží za posledních dvacet let. Povaha režimů, jež nakupují české zbraně, se naopak příliš nemění.

(rk)

15.05.2015 18:51

A1

Ke koupi láká i upoutávka vývojařské společnosti CZECH WEAPONS s.r.o.. jejímž cílem je „stálý rozvoj konstrukce zbraní podle současného stavu poznání a požadavků zákazníka“. Repro z webu CzechWeapons.com

Největší množství vojenského materiálu od roku 1994, tedy za posledních 20 let, se loni podařilo vyvést českým zbraňovým exportérům. Odhalují to předběžné statistiky Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu zveřejněné v končícím týdnu.

Celková hodnota vyvezeného vojenského zboží dosáhla loni téměř 12 miliard korun. V meziročním srovnání exportního objemu byl zaznamenán 55procentní nárůst, ve srovnání s objemy před deseti lety pak přibližně o pětinásobný.

Zpravodajské agentury připomínají, že všechny citované údaje jsou zatím jen o odhady. Ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek si nicméně za čísly stojí.

„Jsem přesvědčen, že se náš odhad nebude zásadně lišit od cifer, které zveřejní ministerstvo průmyslu a obchodu v červnu nebo v červenci, až to schválí bezpečnostní rada státu,“ uvedl pro ČTK.

Saúdská Arábie, Vietnam i Jemen
Také občanská sdružení, které systematicky sledují zbrojní export, tvrdí, že českým zbrojařům se daří pořád lépe. Tato ale zároveň upozorňují, že podstatná část vývozu z České republiky míří stále do zemí s diktátorskými a nedemokratickými režimy.

Podle Petera Tkáče z občanské organizace Nesehnutí obchodovali čeští zbrojaři v minulosti velice například se Saudskou Arábií, Spojenými arabskými emiráty, Jemenem, vojáky ovládaným Thajskem, Alžírskem nebo Vietnamem. A minulý rok to bylo zřejmě podobné.

„Konkrétní údaje za rok 2014 ještě nejsou zveřejněné. Není však důvod se domnívat, že by praxe v loňském roce měla být jiná, než v předchozích letech. Je například známo, že Česká zbrojovka nedávno vyvezla 29 tisíc pistolí pro policii juntou ovládaného Egypta, kde podle lidskoprávních organizací zažívají lidé největší potlačování lidských práv v novodobé historii země,“ uvedl Tkáč pro Deník Referendum.

Otázka regulace
Občanská sdružení si v popsaných souvislostech stěžují i na přístup českých ministerstev. která z jejich pohledu vývoz zbraní nedostatečně regulují.

„Regulace vývozu zbraní je (v České republice) velmi laxní. Zodpovědní úředníci na ministerstvu průmyslu a obchodu a na ministerstvu zahraničních věcí evidentně upřednostňují zisk zbrojařských firem před ochranou lidských práv ve světě,“ uvedl Peter Tkáč.

Ministerstva nicméně kritiku odmítají.

„Ve skutečnosti je kontrola zahraničního obchodu s vojenským materiálem u nás důsledná a funguje dokonce na dvoustupňovém principu, kdy dochází v obou fázích k důkladnému vyhodnocování. V prvním stupni spolupracujeme s ostatními ministerstvy, ve druhé fázi je poté zkoumán každý konkrétní obchod,“ řekl Deníku Referendum tiskový mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.