Iva Bittová absolvovala. A bude mít koncert

Brněnská houslistka, zpěvačka, herečka dokončila studia na Akademii staré hudby a zve na svůj absolventský koncert.

(jp)

12.05.2015 12:04

001062

Iva Bittová vystoupí zítra v brněnském Konventu milosrdných bratří. Foto Tomáš Tuč

Iva Bittová a její přátelé ze světa staré hudby uvedou v brněnském Konventu Milosrdných bratří koncert s podtitulem Se cerca, se dice. Koncert je inzerován jako „absolventský“, brněnská muziknatka totiž dokončila studia na brněnské Akademii staré hudby na Masarykově univerzitě.

„Po téměř třicetileté hudební kariéře jsem při studiu nalezla mnoho nové inspirace. Díky teoretickým znalostem a praxi v hodinách barokního zpěvu a barokních houslí se mohu vrátit do dřívějších staletí, proplouvat časem a vrátit se zpět ke kořenům,“ říklá k tomu zpěvačka

Program koncertu bude inspirovaný naším hudebním dědictvím, například Vyšebrodským rukopisem; jeho součástí budou práce anglického renesančního hudebního skladatele a loutnisty Johna Dowlanda či italského skladatele z období přelomu renesance a baroka Claudia Monteverdiho či benátské zpěvačky a hudební skladatelky Barbary Strozzi.

„Hudba mne provází od útlého dětství. Vždy jsem hledala svou vlastní cestu vyjádření jak v interpretaci, tak i v komponování. Přesto, že cesta za poznáním skutečných hodnot v tvůrčí práci je dlouhá a náročná, zcela jistě nám po čase přinese mnoho krásy a radosti,“ poznamenává Iva Bittová ke svému novému projektu.

Její hru na housle a zpěv doprovodí Vladimír Richter (zpěv), Jiří Sycha (housle), Jan Čižmář (theorba, loutna), Barbara Maria Willi (cembalo, varhany). „V programu koncertu zazní výběr skladeb, při kterých bychom rádi posluchače aspoň na chvíli odvedli dál od všedních starostí, do hudby starých časů,“ zve na své vystoupení jedna z nejosobitějších postav současné moravské a české hudby.

Iva Bittová do obecného povědomí vstoupila jako herečka Divadla Na Provázku, zejména rolí Eržiky v legendární inscenaci Balady pro banditu. Jako hudebnice začínala v experimentálním folkovém duu se svým tehdejším partnerem Pavlem Fajtem, v podobném žánru vydala i samostatné desky či nahrávku Bílé inferno s další výraznou postavou brněnské hudební scény Vladimírem Václavkem.

S Václavkem a Fajtem se rovněž sešla v legendární sestavě brněnské art-rockové kapely Dunaj. V minulosti se dotkla ale i elektronické hudby či jazzu. V Lelekovicích u Brna, kde žije, vedla dívčí sbor, s nímž nahrála desku vánočních koled.

Její současný projekt není zdaleka první výpravou do světa klasické hudby. V Supraphonu ji před lety vyšla dvě alba nahrávek se Škampovým kvartetem, s Dorotheou Kellerovou vydala 44 duet pro housle Bély Bartóka. A už v roce 2001 vedla její spolupráce s flétnistou Andreasem Kröperem, který právě tehdy vedl brněnskou Akademii staré hudby, k nahrávce Echoes, v níž se spojují inspirace starou hudbou s hudební tradicí cikánských kočovníků.

Koncert Ivy Bittové Se cerca, se dice se uskuteční 13. května v 19.30 v Konventu Milosrdných bratří na Vídeňské ulici číslo 7 v Brně.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.