Ústavní soud se zastal ženy, která si stěžovala na průběh porodu

Ústavní soud rozhodl o pochybení policie a Městského státního zastupitelství v případě ženy, která si stěžovala na brněnskou Nemocnici Milosrdných Bratří. Žena podala stížnost na zdravotníky, kteří jí měli v době porodu provádět nebezpečné úkony.

(rk)

11.03.2015 18:42

Dsc_1737

Podle ÚS žena prokázala, že na ni zdravotničtí pracovníci během porodu prováděli úkony, které nemusely být podle lékařských pravidel. Foto David Muzik, DR

Ústavní soud ve středu rozhodl, že Městské zastupitelství v Brně a Policie České republiky dostatečně nevyšetřili trestní oznámení podané na Nemocnici Milosrdných Bratří. Stěžovatelka nesouhlasila s některými zákroky, které podle ní mohly v průběhu porodu ohrozit její život.

Podle Ústavního soudu žena důvěryhodně prokázala, že na ni zdravotničtí pracovníci během porodu prováděli úkony, které nemusely být podle lékařských pravidel. Tvrzení pak podložila názory lékařů a podobnými případy z minulosti.

Proto měla podle Ústavního soudu policie případ účinně vyšetřit. „Policejní orgán předně opomenul vyslechnout svědky, kteří se porodu osobně zúčastnili a to včetně lékařky, která porod vedla," uvedla tisková mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Policisté podle jejích slov nevyslechli stěžovatelku ani si neobstarali žádné odborné vyjádření k tomu, zda postup zdravotnických pracovníků byl správný a zda skutečně nemohl způsobit život ohrožující krvácení stěžovatelky. 

Nemocnice si za postupem svých zdravotníků ale stojí. „Danou záležitost jsme prošetřovali jako podanou stížnost a nezjistili jsme pochybení při poskytování příslušné zdravotní péče," uvedl pro ČTK ředitel nemocnice Josef Drbal.

Ústavní soud v nálezu také obecně konstatoval, že poskytování zdravotní péče je vysoce žádoucí a společensky prospěšnou činností. V případech, kdy zdravotničtí pracovníci v dobré víře poskytují zdravotní péči s úmyslem zlepšit zdraví, či přímo zachránit životy pacientů, nelze tuto činnost v žádném případě nijak postihovat.

„To však příslušné orgány nezbavuje povinnosti vyšetřit případné pochybení, které by mohlo ohrozit život pacienta," řekla soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.