Vzpomínka na Euromajdan: Ticho před převratem

Snímky Andrie Konontseva z kyjevského Majdanu pořízené loni v zimě nezachycují klasické nadšení, hořící pneumatiky či pouliční boje, ale každodenní život, únavu a atmosféru čekání. Fotosérii Ticho před převratem zveřejňujeme jako výroční vzpomínku.

A1

Andrii Konontsev

15.03.2015 11:23

Klasicky zveřejňované snímky z takzvaného Euromajdanu, to jest protestního tábora fungujícího od podzimu 2013 do jara 2014 na hlavním kyjevském náměstí, překypují obvykle akcí: lidé lezou na barikády, pořádkové jednotky útočí, hoří pneumatiky, létají kameny.

Fotograf Andrii Konontsev naopak zaznamenával spíše momenty každodenního života protestujících. Snímky nafotil v období mezi první vlnou protestního nadšení v listopadu 2013 a eskalací střetů na konci ledna 2014, tedy v atmosféře relativního klidu a nastupující únavy.

Právě před rokem, to jest v březnu 2014, fungoval Euromajdan již v popřevratovém režimu. Tehdejší nálady v táboře se přitom podobaly nejvíce právě zimní atmosféře. Snímky z Konontsevova projektu Ticho před převratem tak zveřejňujeme i jako výroční vzpomínku.

Autor sám doprovází fotosérii komentářem: „Konec prosince / začátek ledna 2014. Kyjev. Ukrajina. V posledních měsících masových protestů, jsou účastníci docela unavení a vyčerpaní... každým dnem přichází na náměstí méně a méně lidí... ale nikdo se nechystá vzdát nebo ustoupit... ve vzduchu se vznáší podezřelé ticho...“


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.