Členové Tálibánu provedli v Kábulu nový sebevražedný atentát

Operace Moštarak obnovila v Afghánistánu sebevražedné atentáty. V centru hlavního města Kábulu k němu v pátek došlo po měsíci klidu.

(len)

26.02.2010 08:53

3203443120_f0974ba300

Tálibán používá znovu sebevražedné atentáty. Foto ISAF Public Affairs

V centru afghánského hlavního města se opět ozvaly výbuchy. Sebevražedný atentátník odpálil výbušniny nedaleko hlavního nákupního centra. Následovalo několik menších výbuchů, dva útočníci byli zastřeleni. Mezi mrtvými jsou i policisté. Tálibán se k útokům přihlásil.

Násilí se v zemi objevuje poté, co NATO a afghánské síly spustily akci Moštarak. Operaci vojenští představitelé namířili proti Tálibánu v provincii Hílmand. Kábul byl relativně klidný od osmnáctého ledna, kdy tálibánští ozbrojenci zaútočili na vládní cíle a nákupní centra. Při výbuších zahynulo dvanáct lidí. Páteční útok Tálibánu je také první podobně velký od zatčení významné postavy hnutí, Mully Abdula Ghani Baradara, v Pákistánu.

Podle reportéra BBC došlo k dnešnímu útoku v půl sedmé ráno místního času v blízkosti obchodního centra a čtyřhvězdičkového hotelu Safi Landmark. Podle nepotvrzených zpráv mohou být mezi mrtvými i cizinci.

O chvíli později se ozvaly dvě menší exploze a členové bezpečnostních složek města se několik hodin přestřelovali s neznámými ozbrojenci. Po celém městě se proto ozývaly sirény a rozhlasová hlášení upozorňující lidi, aby zůstali doma.

Podle jednoho z očitých svědků se sebevražedný atentátník odpálil v prvním patře hotelu. „Po první ráně jsem slyšel minimálně dvě další a poté i střelbu. Nechápu, jak se atentátníci mohou ještě dostat přes všechna policejní kontrolní stanoviště a tisíce policistů a vojáků v ulicích města,“ řekl svědek doktor Azizi, který se v okamžiku výbuchu nacházel asi dvě stě metrů od hotelu, ve své kanceláři.

Přestože se nákupní centrum nachází v centru Kábulu, bude načasování atentátu na ráno pravděpodobně znamenat málo obětí.

Další informace:
BBC News Afghanistan capital Kabul hit by suicide bombings


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.