Janukovyč je prezidentem Ukrajiny, zejména její ruské části

Viktor Janukovyč složil přísahu a stal se oficiálně ukrajinským prezidentem. Z nitra jeho strany se ozývají hlasy, že premiérka Tymošenková bude nahrazena ještě na jaře.

(len)

25.02.2010 18:55

Wjhpixbs

Viktor Janukovyč byl po oficiální přísaze jmenován prezidentem Ukrajiny. Foto Andriy Mosienko, yanukovych.com.ua

Novým ukrajinským prezidentem se po oficiální přísaze ve čtvrtek stal Viktor Janukovyč. Obřad se uskutečnil po týdnech protestů proti údajným volebním podvodům.

Volební výsledky pozastavil krátce po hlasování nejvyšší soud Ukrajiny na základě odvolání poražené kandidátky a premiérky Julie Tymošenkové. Předsedkyně vlády si stěžovala, že výsledky voleb, které devětapadesátiletý Janukovyč vyhrál o 3,5 procenta, byly chybné. Tymošenková své odvolání však dvacátého února stáhla, a umožnila tak nastoupení Janukovyče do úřadu.

Nový prezident přísahal, že bude bránit suverenitu a nezávislost země. Očekává se ale, že bude diplomaticky manévrovat směrem k Rusku a zároveň se bude snažit o lepší vztahy v mezinárodním měřítku. „Ukrajina zvolí takovou zahraniční politiku, která umožní zemi dosáhnout co nejlepších výsledků z posilování rovnocenných a oboustranně přínosných vztahů s Ruskem, Evropskou unií, Spojenými státy i dalšími zeměmi,“ řekl.

Janukovyč má širokou podporu rusky hovořící východní části země, ale ztratil většinu západních regionů, kde se hovoří ukrajinsky. Ty podporují premiérku Tymošenkovou, která by ve svém postu ráda zůstala. Podle zástupkyně Janukovyčovy strany Anny Germanové se ji však bude prezident snažit nahradit už letos na jaře.

Janukovyč vyhrál první dvě kola hlasování v prezidentských volbách už v roce 2004. Druhé kolo bylo ale následně pro údajný podvod zrušeno. Současný prezident Janukovyč tehdy rezignoval na svůj post premiéra ukrajinské vlády kvůli zjištění, že se do centrálního počítače ukrajinské volební komise naboural tajný tým.

Další informace:
Guardian Viktor Yanukovych sworn in as Ukrainian president


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.