Vztah Rusů k Západu se za poslední rok výrazně zhoršil, ukazují průzkumy

USA dnes vnímají negativně čtyři z pěti Rusů, EU dvě třetiny. Jedná se o nejhorší čísla od začátku příslušného typu měření.

(pjed)

11.02.2015 12:21

A1

Posun Rusů v pohledu na Západ se odráží i ve změně názoru na žádoucí geopolitickou orientaci země. Foto NA, Facebook

Vztah občanů Ruské federace k západním zemím se za poslední rok výrazně zhoršil. Ukazuje to řada průzkumů z minulých týdnů, nejnověji pak šetření renomovaného Levada Center (1600členný vzorek, 164 měst, leden 2015), jehož výsledky byly publikovány v pondělí.

Dle čísel Levady má v současnosti negativní vztah k USA 81 procent Rusů. Státy EU pak vnímá záporně 70 procent ruské populace. V lednu 2014 přitom vnímalo USA negativně 44 procent a EU 36 procent Rusů.

Na 42 procent Rusů navíc dnes označuje USA přímo za nepřítele. V případě EU jich tak činí 24 procent. Zde narostl podíl z loňských čtyř, resp. dvou procent.

„Aktuální míra roztrpčení ve vztahu k Západu je zatím největší, jakou jsme v Rusku naměřili od roku 1988, to jest od počátku našich měření,“ citují agentury ředitele Levada Center sociologa Lva Gudkova.

„Změna souvisí pochopitelně zejména s vývojem na Ukrajině,“ uvádí Gudkov dále.

Další zjištění
Další čísla Levady naznačují, že posun Rusů v pohledu na Západ se odráží i v názorech na žádoucí politiku země. Už jen 40 procent občanů Ruské federace si například myslí, že by jejich země měla posilovat vazby směrem k západním zemím. Loni v lednu šlo o 61 procent.

Výrazně se změnil též vztah Rusů k samotné Ukrajině. Za nepřátelskou ji dnes označuje 48 procent populace. Loni v lednu šlo přitom o dvě procenta. Naopak Čínu dnes vnímá 80 procent Rusů kladně a pouze dvě procenta negativně.

Agentury ještě připomínají, že drtivá většina Rusů stále schvaluje postup prezidenta Vladimira Putina – navzdory ekonomickým těžkostem dosahuje současná podpora jeho politiky hranice 80 procent.

Levada Center je na výzkumy zaměřená nevládní organizace působící přímo v Rusku. Na rozdíl od mnoha jiných ruských respektuje při práci mezinárodně uznávané metodologické standardy.


Další informace:
Deutsche Welle Anti-US, anti-EU sentiment swells in Russia
UNIAN Poll: Russian hostility to US and EU breaks records
RT Anti-West sentiment in Russia hits all-time high
AFP Anti-Western sentiment 'at record levels' in Russia
The Moscow Times Russians' Regard for the West Has Plummeted, Poll Shows


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Uzasne objevna informace. Středa, 11.Února 2015, 21:04:20

Geopolitika USA prinasi sve ovoce. Pokud nam tyhle jablka nabidne, obavam se aby to nedopadlo jako s tou Snehurkou. Jenze kdo a za kolik tisic let nas prijde polibit.

Ivo Horák - Praha 3

Veřejné mínění za války Sobota, 14.Února 2015, 13:08:57

V článku uvedené skutečnosti zcela odpovídají očekávání založenému na poznatcích sociální psychologie. Rozhodně nemohou vypovídat o politice USA nebo EU, ale jen o mnohokrát zdokumentované (i experimentálně vyvolané) reakci lidí na vážný podnik, do něhož bylo jejich společenství přivedeno. Tímto podnikem je v případě Ruska záměr mocenského centra kolem prezidenta Putina fakticky (územně) posílit postavení země, převzít zároveň taktickou a strategickou iniciativu a konečně vést rovněž významnou vnitropoliticky sjednocující akci. V takových poměrech zasluhuje pozornost a ocenění nikoliv postoj většiny, ale naopak menšiny, oněch 10 nebo 20 milionů Rusů, kteří podle všeho dokázali překonat puzení, vycházející z pradávné kmenové loajality, reflex "bezpečnostní stádnosti". Všimněme si, že v naší zemi vzrostly zřejmě (doufejme, že dočasně) islamofobní postoje pouze na základě zpravodajství o vražedném útoku v Paříži. Oceňuji-li ty své spoluobčany, kteří svůj vztah k muslimům nezměnili, příp. jim dokonce dali najevo svou vstřícnost, mám ta to, že je na místě mít tomu podobně také s Rusy.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.