Další tři kraje podpořily Sobotku a Chovance

Po jedenácti krajských konferencí ČSSD se zdá být jasné, že Bohuslav Sobotka nebude mít na sjezdu protikandidáta a že prvním místopředsedou bude zvolen Milan Chovanec. O pozice řadových místopředsedů se svede standardní vnitrostranický boj.

(vd)

19.01.2015 15:44

Sobotka

Již nyní můžeme s jistotou říct, že Bohuslav Sobotka povede sociální demokracii i po březnovém sjezdu. Foto web ČSSD

O víkendu proběhly tři krajské konference ČSSD, a to ve Zlínském, Moravskoslezském a Plzeňském kraji. Celkem jich mají sociální demokraté za sebou již jedenáct, konat se budou ještě v Olomouci, v jižních Čechách a ve Středočeském kraji. Již teď je zřejmé, že Sobotka nebude mít ve volbě předsedy strany protikandidáta, a záda mu bude po sjezdu z pozice prvního místopředsedy krýt nejspíš ministr vnitra Milan Chovanec.

Delegáti všech tří o víkendu konaných konferencí podpořili na předsedu strany Bohuslava Sobotku. Současný lídr strany a předseda vlády tak má jedenáct nominací z jedenácti možných. Podobně je na tom Milan Chovanec, kterého na post prvního místopředsedy nominovali delegáti deseti krajů, jednu nominaci, a to z Jihomoravského kraje, má Jeroným Tejc.

V Plzni byli na posty řadových místopředsedů nominování Jan Hamáček, Lubomír Zaorálek, Michaela Marksová-Tominová, Lenka Teska Arnoštová a Martin Starec. V sobotu se konaly krajské konference v Moravskoslezském a Zlínském kraji. I zde dopadly nominace na řadové místopředsedy podobně: ve Zlíně podporu sociálních demokratů obdrželi Lubomír Zaorálek, Michaela Marksová-Tominová, Martin Starec a Jan Hamáček. V Moravskoslezském kraji pak nominace získaly Zaorálek, Marksová-Tominová, Starec a Arnoštová.

O čtyři posty řadových místopředsedů se uchází doposud osm politiků. Za favority lze označit ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, který post místopředsedy obhajuje, anebo předsedu Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka. O hlasy delegátů se budou ucházet také další stávající místopředseda strany Martin Starec, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová, náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, předseda Senátu Milan Štěch a děčínský poslanec Jaroslav Foldyna.

O tom, kdo bude nakonec zvolen do vedení nejsilnější parlamentní strany, nejspíš rozhodnou preference předsedy Bohuslava Sobotky. Předseda sociálních demokratů již avizoval, že by chtěl na pozici prvního místopředsedy ministra vnitra Milana Chovance. Podle mediálních spekulací je pravděpodobné, že podpoří ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a předsedu dolní komory Jana Hamáčka do funkcí místopředsedů. Údajně se již také vyslovil, že by si ve vedení uměl představit obě ženy, tedy jak ministryni práce Michaelu Marksovou-Tominovou, tak náměstkyni ministra zdravotnictví Lenku Tesku Arnoštovou.

Lubomír Zaorálek má po jedenácti krajských konferencích osm nominací (Hradec Králové, Pardubice, Praha, Ústí nad Labem, Liberec, Ostrava, Zlín, Plzeň), Jan Hamáček jich obdržel sedm, (Pardubice, Hradec Králové, Vysočina, Praha, Karlovy Vary, Zlín, Plzeň), Jiří Dienstbier dvě (Pardubice, Vysočina), Martin Starec devět (Pardubice, Hradec Králové, Vysočina, Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Liberec, Zlín, Ostrava a Plzeň), Michaela Marksová-Tominová devět (Pardubice, Hradec Králové, Vysočina, Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Liberec, Zlín, Ostrava a Plzeň), Lenka Teska Arnoštová devět (Pardubice, Hradec Králové, Vysočina, Praha, Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Liberec, Ostrava a Plzeň) a Jaroslav Foldyna a Milan Štěch po jedné. Foldynu podpořili sociální demokraté v Ústí nad Labem, Štěcha na Vysočině.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.