Senát usnadnil vznik černých staveb

Senát sice schválil sněmovní verzi zákona o hodnocení vlivů na životní prostředí, která by měla zrychlit rozhodování soudů o stavbách. Novela ale zároveň zhoršuje přístup občanů k rozhodování a usnadňuje vznik černých staveb.

(vd)

15.01.2015 11:19

Seitlov_

Proti pozměňovacímu návrhu byli pouze Jiří Dienstbier, Radek Sušil, Eva Syková (všichni tři z ČSSD) a Jitka Seitlová ze zelených. Foto web Senátu

Senátoři ve středu schválili sněmovní verzi vládní novely zákona o hodnocení vlivů na životní prostředí (tzv. zákon EIA), která by měla zrychlit rozhodování soudů o stavbách s významným dopadem na životní prostředí, což sníží riziko promarněných stavebních investic. Zároveň prošel pozměňovací návrh, který usnadňuje vznik černých staveb.

Senátoři svým rozhodnutím zkomplikovali soudům podmínky pro přiznávání odkladného účinku pro žalovaná rozhodnutí a tak zabránili účinnému přístupu občanů ke spravedlnosti. Právě před tím všechny senátorky a senátory varovali ekologové.

Senátoři totiž upřednostnili návrh Svazu průmyslu a dopravy, který přiznávání odkladného účinku komplikuje. „Kvůli nepřiznávání odkladného účinku budeme i nadále bezmocně přihlížet ilegální výstavbě obřích parkovišť či továren. Než soud rozhodne, že stavba byla umístěna v rozporu se zákonem, investor získá stavební povolení, vykácí park a začne betonovat. Rozhodování soudů ztratí význam. Investorům se nadále více vyplatí zákony porušovat, než se je snažit dodržovat,“ uvedl Daniel Vondrouš ze Zeleného kruhu.

Proti pozměňovacímu návrhu byli pouze Jiří Dienstbier, Radek Sušil, Eva Syková (všichni tři z ČSSD) a Jitka Seitlová ze zelených. Dienstbier na plénu Senátu hájil vládní návrh zákona: „Já bych chtěl říci, že to, co přišlo ze sněmovny, tak já zdaleka nepovažuji za ideální. Považoval jsem za lepší původní vládní návrh zákona, který přišel do Poslanecké sněmovny, nicméně sněmovní verze mně přijde jako ještě docela snesitelný kompromis, protože brání té situaci, že stavba stojí, byť byla postavena zcela nezákonně na základě nezákonně vydaných rozhodnutí.“

„A právě věta, která se zde navrhuje vypustit, že dokud není vydáno pravomocné rozhodnutí soudu o žalobě, nelze vydat ani rozhodnutí v dalších navazujících řízeních, tedy ve stavebním řízení. Ta je rozhodným kompromisem v tom smyslu, aby tedy byla stavba bez jakéhokoliv zákonného rozhodnutí. A přitom omezuje prostor pro šikanu, o které je tady řeč,“ dodal. Podporu ale mezi zástupci horní komory nenašel.

Senátní verze novely je tak v zásadním rozporu s účelem evropské směrnice, s Aarhuskou úmluvou (kterou česká vláda podepsala už v roce 1998), s právem na spravedlivý proces garantovaným Ústavou ČR a s programovým prohlášením Sobotkovy vlády, které garantuje, že vláda nijak neomezí účast veřejnosti na rozhodování.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.