Sněmovní výbor nepodpořil posílení české armádní mise v Afghánistánu

Ministr Barták sází na to, že se mu podaří přesvědčit alespoň několik sociálních demokratů. Levice je proti zvýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu, pravice je pro.

(jm)

23.02.2010 17:00

Bartak_mediafax_jakub_polacek

Ministr obrany Barták se snažil, poslance ale nepřesvědčil. Foto Jakub Poláček, Mediafax

Ministr obrany současné úřednické vlády Martin Barták nepřesvědčil poslance ze sněmovního branného výboru o tom, že by Česká republika měla vyslat do Afghánistánu pětapadesát vojáků a dva dělostřelecké radiolokátory navíc. Pro vyslání byla pravice, levicoví poslanci byli proti anebo se zdrželi. Definitivně ale rozhodnou teprve Poslanecká sněmovna a Senát.

Ministr Barták nicméně věří, že co se mu nepovedlo mezi několika poslanci na výboru, povede se mu se všemi poslanci ve Sněmovně. Konkrétně chce získat alespoň několik sociálních demokratů. Předseda výboru Jan Vidím (ODS) nicméně soudí, že Sněmovna Bartákovu návrhu zřejmě nakloněna nebude.

Více vojáků v Afghánistánu by podle Bartáka mělo „stabilizovat situaci", náklady navíc by se po započtení úprav radarů vyšplhaly k částce dvě stě milionů korun. Pokud vojáků zůstane stejně jako dosud, vojenští spojenci České republiky to prý podle ministrova vyjádření pro ČTK budou vnímat „minimálně rozpačitě". Jaké jiné důsledky by z toho mohly pro Českou republiku vzniknout, ministr neupřesnil.

Zklamání neskrýval ale ani pravicový poslanec Vidím, který pokládal navrhované navýšení za příliš malé a představoval si dokonce i nasazení bitevníků L-159. Naopak Antonínu Seďovi (ČSSD) připadá již současný český kontingent v Afghánistánu dostatečně rozsáhlý.

Parlament už pro letošní rok schválil přes pět stovek vojáků, kteří většinou působí v provincii Lógar v rámci takzvaného provinčního rekonstrukčního týmu. Kromě vojáků v Afghánistánu působí také tři české vojenské helikoptéry.

„Posilování jednotek alianční mise ISAF v Afghánistánu je součástí strategie USA a Severoatlantické aliance, která má vést k vyřešení složité bezpečnostní situace v zemi," napsala ČTK. Spojeným státům a jejich koalici se ani po osmi letech nepodařilo vojensky ovládnout zemi, kde se válčí nepřetržitě už od přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, a to navzdory tomu, že neustále se zvyšující vojenský rozpočet USA je bezkonkurenčně největší na světě.

Spojené státy dnes investují do armády více než všechny ostatní státy dohromady, od roku 2001 se jejich vojenský rozpočet více než zdvojnásobil.

Další informace:
ČTK Sněmovní výbor nepodpořil posílení armádní mise v Afghánistánu


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.