Afghánský prezident Karzáí ovládl dohled nad volbami

V době parlamentních prázdnin prezident Karzáí rozhodnul, že může jmenovat celý panel Komise pro volební stížnosti. Znovu tak podnítil obavy z falšování voleb.

(sea)

23.02.2010 11:58

Karzai_police

Členy Komise pro volební stížnosti bude prezident Karzáí dosazovat osobně. Foto isafmedia, flickr.com

Prezident Hamíd Karzáí se jednostranným rozhodnutím chopil moci nad nejvyšším afghánským volebním dohlížecím výborem, kvůli kterému se loni v létě musel zúčastnit druhého kola prezidentských voleb. Téměř milión hlasů totiž tehdy Komise pro volební stížnosti prohlásila za neplatné. Karzáího krok pobouřil západní diplomaty, píše pro deník Guardian Jon Boone z Kábulu.

V pětičlenné komisi dosud zasedali tři zahraniční experti jmenovaní OSN. Včera zveřejněný dekret prezidenta však Karzáímu poskytuje výlučnou pravomoc jmenovat všechny členy výboru. „Poafghánštit“ dohlížecí komisi se prezident rozhodl v době parlamentních prázdnin.

Parlamentní volby, které se v Afghánistánu budou konat za půl roku, opět mohou být zfalšované, obávají se západní diplomaté. Takový výsledek by zničil nejen věrohodnost parlamentu, ale i mezinárodní úsilí porazit Tálibán a vybudovat všeobecnou důvěru v afghánskou vládu. Pokud komise nebude přeorganizována a její předseda kritizovaný za to, že straní Karzáímu, vyměněn, hrozí diplomaté zastavením financování programů v Afghánistánu.

Karzáí loňský verdikt Komise pro volební stížnosti neuznal a zahraničním členům komise vyčítal, že volby očerňují. Podle druhého prezidentského kandidáta Abdulláha Abdulláha se však Afghánistán loni neocitnul v „absolutním zmatku“ jen díky zahraničním komisařům. Karzáího pravomoc jmenovat komisi popsal jako „krok zpátky“, který parlament a mezinárodní komunita musí napadnout.

Prezidentský palác argumentuje tím, že ústava sice parlamentu brání do roka od celostátního hlasování měnit volební zákon, ale na prezidentský dekret se omezení nevztahuje, a proto jej parlament ani nebude moci zpochybnit.

Zvláštní vyslanec OSN v Afghánistánu Kai Eide se s Karzáím podle diplomatických zdrojů dříve dohodl, že bude v jeho pravomoci jmenovat alespoň dva zahraniční volební dohlížitele. I tak by však afghánský prezident kontroloval většinu komise.

Nyní je navíc velmi nepravděpodobné, že Karzáího vláda stihne do konce února schválit nové zákony o boji proti korupci, jak se prezident zavázal učinit na lednové mezinárodní konferenci v Londýně.

Další informace:
Guardian Hamid Karzai takes control of Afghanistan election watchdog


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.