Obama představí kompromisní návrh zdravotních reforem

Americký prezident Barack Obama představí na čtvrtečním jednání republikánům i demokratům další návrh zdravotních reforem. Vypustil z něj jeden ze zásadních prvků, tedy možnost veřejného pojištění.

(len)

22.02.2010 20:32

Obama

Prezident Obama se rozhodl nezařadit do závěrečného návrhu zdravotní reformy možnost veřejného pojištění. Foto marcn, flickr.com

I přes nedávný nárůst senátní podpory amerických zdravotních reforem se prezident Obama rozhodl nezařadit jednu z veřejností nejžádanějších částí reforem do návrhu, který předloží ve čtvrtek skupině zákonodárců z obou politických stran.

Obamův návrh se snaží o překonání rozporů mezi senátní a sněmovní verzí reforem. Vynechal tak možnost veřejného pojištění, která je zahrnuta ve sněmovní verzi.

Minulý týden prohlásila ministryně zdravotnictví Kathleen Sebeliusová, že pokud se senát rozhodne podpořit ho, bude Obama za možnost veřejného pojištění bojovat. „Prezident od začátku reformu považoval za způsob, jak zajistit snížení nákladů pomocí konkurence. Pokud ale není možné posunout se kupředu, je třeba najít jiné existující způsoby, jak pokroku dosáhnout,“ řekla.

Představitel demokratické senátní většiny Harry Reid řekl, že pracuje s kolegy na tom, aby získal potřebné hlasy. Senátor Charles Schumer, stejně jako Bob Menendez, usiloval o to, aby veřejné pojištění bylo v reformě zahrnuto. Avšak ani oni, ani stále silná podpora veřejnosti, projevující se v průzkumech veřejného mínění, Obamu nepřesvědčili, aby tuto část dál podporoval. Návrh však stále může předložit některý jednotlivý zákonodárce.


Další informace:
Huffington Post Obama Health Care Plan Drops Public Option


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.