Výstava Khatar san? odkrývá příběhy romských dělníků

Unikátní výstava Khatar san? je součástí projektu Paměť romských dělníků. O víkendu se přesunula z Ostravy do Brna, kde bude na nádvoří Pražákova paláce k vidění až do 23. listopadu.

(red)

02.11.2014 17:00

Vystava

Ignác Zima si prohlíží fotografie ze svého rodinného archivu. Foto Tomáš Škoda

V pondělí bude v Brně slavnostně zahájena unikátní výstava Khatar san?, která je součástí projektu Paměť romských dělníků. O významu projektu promluví jeho hlavní organizátorka, socioložka, Kateřina Sidiropolu Janků. Pro návštěvníky zahraje také romská kapela Čohanas.

Vernisáž začíná v 17:00, výstava potrvá na nádvoří Pražákova paláce až do 23. listopadu. Veřejnosti bude volně přístupná každý den od 12 do 19 hodin. Její součástí budou i čtvrteční doprovodné večerní programy. Návštěvníci se mohou těšit na komentované prohlídky, diskuse či živou knihovnu s pamětníky.

„Zaplňujeme prázdná místa v dějinách poválečné historie Brněnska,“ říká autorka projektu Janků. Výstava je výstupem projektu, který se jako první snaží zmapovat osobní vzpomínky Romů, kteří přišli po druhé světové válce ze Slovenska za prací.

Jejich příběhy nejsou veřejnosti známy, mnohem častěji se o nich dnes mluví v souvislosti s problémy ve vyloučených lokalitách. Projekt pomáhá odkrývat stopy poválečného industriálního vývoje, konkrétně v ostravských Vítkovicích a brněnském Cejlu.

Audiovizuálně pojatá výstava má podobu stylizovaného bytu, ve kterém mohou návštěvníci například usednout ke stolu v kuchyni nebo k televizi v obýváku a ponořit se do vzpomínek a příběhů, přes které prošly dějiny 20. století.

„Příběhy našich pamětníků ukazují, že slovenští Romové jsou, stejně jako všichni středoevropané, výkladní skříní velkých dějin, dramatických válečných a poválečných událostí, a jako velká část dnešních seniorů, i oni se obávají o budoucnost světa a životní vyhlídky svých nejbližších,“ vysvětluje Janků.

Před Vánoci výstava doputuje do Prahy, kde ji čeká slavnostní zakončení. V Ostravě přilákala více než 1200 návštěvníků, v podobnou účast doufají její organizátoři i v Brně.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.