Barma chystá omezení dalších politických práv vůči mnichům

Barmská junta se chystá přednést buddhistickým mnichům nová opatření, jež jim mají zabránit zásah do blížících se voleb. Mniši se pravděpodobně nebudou moci nijak účastnit politického života.

(len)

22.02.2010 18:22

2163801219_c23c6b8c41_b

Barmská vládnoucí junta chystá vůči buddhistickým mnichům další omezení. Foto R Stanek, flickr.com

Vojenská junta v Barmě chystá opatření, kterými chce omezit politická práva mnichů. Úřady se po mnišských demonstracích roku 2007 obávají dalších problémů.

Státní média o víkendu informovala, že starší opat, vedoucí vládou kontrolovaný výbor mnichů, má svolat schůzi, kde úředníci mnichům oznámí nové právní předpisy. Mniši zatím nemají právo volit. Podle analytiků je ale pravděpodobné, že nová omezení zakážou mnichům účastnit se jakékoliv formy politiky.

Junta, která sama sebe nazývá Statní radou pro mír a rozvoj, uvedla, že volby se mají konat letos jako součást procesu přeměny Barmy na demokracii. Podle většiny pozorovatelů však volby spíše upevní postavení armády ve státním zřízení. Předpokládá se také, že opoziční představitelka Aun Schan Su Ťij zůstane v domácím vězení a voleb se nebude moci účastnit. Někteří analytici hovoří i o nervozitě úřadů z potencionálního problému, který by mohli způsobit buddhističtí mniši. Ti na podzim roku 2007 vedli velké demonstrace. „I před těmito volbami jsou velmi nervózní. Udělali vše, co je třeba, aby zemi kontrolovali. Jedinou možnou výzvou jsou pro ně mniši,“ řekl analytik  a novinář Bertil Lintner, autor zprávy o osudu mnichů v Barmě, kterou nedávno zveřejnila Human Rights Watch.

Podle odhadů žije v Barmě na 400 tisíc mnichů a asi padesát tisíc dalších jeptišek. V září roku 2007 zadržely vojenské složky skupinu mnichů po incidentu, v němž příslušníci milicí ve městě Pakokku surově zbili člena duchovenstva. Po této události zahájili barmští mniši po celé zemi řadu protestů, které se proměnily v boj za demokracii. V následujícím zásahu armády byly podle aktivistů zabity desítky mnichů a dalších demonstrantů. Mnohem víc lidí vojáci zadrželi a soudy jim poté vyměřily dlouhé tresty odnětí svobody. Někteří byli po šafránové revoluci donuceni odejít do exilu v Thajsku i dalších zemích.

Oficiální barmské noviny Myanmar Ahlin uvedly, že předseda vládou kontrolovaného výboru mnichů sangha musel svolat setkání vedoucích opatů, kde junta vyhlásí nové pokyny. Podle deníku tento krok přispěje k ochraně buddhismu, který byl oslaben útoky na jejich komisi.

Mnoho lidí zapojených do zářijového povstání roku 2007 bylo mladšími členy buddhistického duchovenstva ignorující výzvy svých opatů nezapojovat se do demonstrací, ke kterým se připojili také lidé znepokojení z rostoucích cen paliv a potravin. Junta na nepokoje odpověděla v roce 2008 zavedením identifikačních průkazů, aby mohla snáze kontrolovat mnichy.

Další informace:
The Independent Burma plans crackdown on monks as election nears


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.