Zastoupení žen v Senátu vzrostlo

Ženy byly ve druhém kole senátních voleb úspěšnější než muži. Jejich zastoupení v horní komoře Parlamentu se zvýšilo na 18,5 %.

(red)

20.10.2014 20:56

361325_mediafax_michal_kalasek

Jednou z nově zvolených senátorek je Jitka Seitlová (SZ). Foto Michal Kalášek, Mediafax

Ve druhém kole senátních voleb bylo zvoleno celkem pět senátorek. Zastoupení žen v horní komoře Parlamentu se tak zvýšilo na 18,5 %. O výsledcích informovalo Fórum 50 %, nezisková organizace, která usiluje o vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice.

„Těší nás, že se nevyplnila naše prognóza a zastoupení žen v Senátu nekleslo. Ženy získaly pět pozic, což je stejné, jako v minulém volebním období. Celkový nárůst je pak dán tím, že v doplňovacích volbách na Praze 10 byla také zvolena žena. Zastoupení žen v Senátu se tak vrací na 18,5 %, tedy úroveň roku 2010. Ačkoli tento nárůst je pozitivní zprávou, celkové číslo má k vyváženému zastoupení opravdu hodně daleko“, okomentovala výsledek politoložka a ředitelka Fóra 50 %, Jana Smiggels Kavková.

„Problém nastává již v samotných nominacích. Většina politických subjektů (32 ze 47, tedy 69 %) vyslala do senátních voleb pouze muže. Je to od nich přitom velmi krátkozraké – ženy jsou ve volbách do Senátu úspěšnějšími kandidátkami než muži“, doplňuje Smiggels Kavková.

Její slova potvrzují následující čísla. Ve druhém kole ženy kandidovaly v osmi z celkem sedmadvaceti volebních obvodů. Zvoleno bylo pět senátorek, jejich úspěšnost vyjádřená v procentech tedy byla 62,5 %, zatímco u mužských kandidátů 37 %. Letos bylo navíc nominováno nejméně žen od roku 1998 (15 %), přesto dokázaly obhájit všech pět pozic.

Nově zvolenými senátorkami jsou Zdeňka Hamousová, Zuzana Baudyšová (obě ANO 2011), Emilie Třísková (ČSSD), Jitka Seitlová (SZ) a Alena Šromová (KDU-ČSL).
A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.