Vláda Zemanovi neustoupí, ve služebním zákoně zůstanou dva typy náměstků

Ani schůzka prezidenta Miloše Zemana s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou nezmění nic v zákoně o státní službě. Prezident trvá na vypuštění politických náměstků, Sobotkova vláda ale ustoupit nehodlá.

(vd)

04.09.2014 11:58

Babi_a_sobotka

Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka při středečním jednání vlády. Foto web vlády ČR

Koaliční vláda sociálních demokratů, hnutí ANO a lidovců prezidentovi ve věci služebního zákona neustoupí. Tak by se dal shrnout závěr dvouhodinové schůzky prezidenta Miloše Zemana s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou. Zeman trvá na vypuštění paragrafu, jenž se týká politických náměstků. Podle sociálních demokratů by ale bez něj mohli ministři jmenovat libovolný počet politických náměstků, a nikoli pouze dva, jak zákon uvádí.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier na své facebookové stránce označil Zemanův požadavek na vypuštění § 173 návrhu služebního zákona za úsměvný a nekompetentní. „Pokud by parlament tomuto požadavku vyhověl, jen by zrušil omezení jejich počtu. Ministři by pak mohli jmenovat neomezený počet náměstků. Prakticky jediným významem § 173 je totiž omezení počtu náměstků,“ napsal Dienstbier.

To samé uvedl premiér Sobotka po schůzce se Zemanem. „Pokud by byl přijat návrh na vypuštění náměstků, který byl formulován, znamenalo by to, že by zmizelo omezení jejich počtu a ministři by mohli jmenovat neomezené množství svých náměstků.“ Dle svých slov také Zemanovi připomněl, že struktura služebního zákona v zásadě kopíruje zákon z roku 2002, který byl přijat ještě v době, kdy byl současný prezident Zeman předsedou české vlády.

„Naše názory se nesblížily. Pan prezident si ponechává svoje výhrady vůči náměstkům ministrů tak, jak jsou definovány v novele zákona o státní službě,“ uzavřel Sobotka. Podle informací ČT24 Sobotka ještě svolá jednání koaličních stran s pravicovou opozicí, chce projít pozměňovací návrhy, ke kterým resort vnitra připravil analýzu.

Sobotka již dříve také uvedl, že by návrhy prezidenta vedly k pokračovaní stávajícího neuspokojivého stavu, neboť by rozbily dohodu mezi vládou a opozicí. „Neudělám stejnou chybu jako všichni předcházející premiéři, abych zákon zase odsunul. Bez včasného schválení zákona o státní službě nemůžeme začít čerpat více něž 500 miliard z fondu Evropské unie,“ zdůraznil premiér. „Jsem přesvědčen o tom, že zákon z ústavního hlediska obstojí. Začne platit od prvního ledna příštího roku,“ tvrdí Sobotka.

Pozoruhodný byl středeční názorový obrat předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Nejprve totiž v rozhovoru pro deník Právo naznačoval, že je ochoten Zemanovi ustoupit. „Já jsem tam nikdy ty náměstky nechtěl, sám je nemám. Na ministerstvo jsem si přivedl jen asistentku. Na koaliční radě navrhnu jejich vypuštění,“ tvrdil Babiš. Nakonec se ale do vnitrokoaličního střetu nepustil.

Sociální demokraté i lidovci totiž trvají na již uzavřené dohodě. „Ve věci politických náměstků ke změně zákona nedojde,“ uvedl pro server iDnes.cz předseda sněmovní frakce sociálních demokratů Roman Sklenák. „Dohody je třeba držet a političtí náměstci v zákonu zůstanou,“ dodal pro deník Právo místopředseda lidovců Jan Bartošek.

Babiš pak v rozhovoru pro ČT24 své dopolední stanovisko revidoval. „Vadí mi slovo politický, nikdy jsem nebyl příznivcem politických náměstků. To slovo tam ale není a nechápu, proč ho pan prezident používá. Ani slovo náměstek tam (v zákoně) podle mě není dobře. Je to člověk, kterého si přivede ministr, a snad si může přivést jednoho, dva,“ uvedl.

Poslanecká sněmovna bude o služebním zákoně ve třetím čtení hlasovat příští týden ve středu.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.