Haiťané potřebují kvůli blížícímu se období dešťů další stany

Přes milion Haiťanů ztratilo po zemětřesení střechu nad hlavou. Clinton nyní žádá kvůli začínajícímu období dešťů o okamžitou pomoc. Ostrov se potýká s nedostatkem přístřešků.

(len)

19.02.2010 16:55

Aktualizováno: 19:51

426886

Haiti potřebuje kvůli blížícím se dešťům další stany. Foto Sophia Paris, UN Photo

Zvláštní vyslanec Bill Clinton oznámil, že Haiti nutně potřebuje kvůli blížícímu se období dešťů další stany, potraviny a vodu. Představitelé Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí prohlásili za další prioritní oblasti v pomoci Haiti zemědělství, zdravotnictví, logistiku, výživu, ochranu, kanalizaci a hygienu.

„Protože se blíží na Haiti období dešťů, bude nesmírně důležité přednostně připravit přístřešky, kanalizaci a další nezbytnou pomoc,“ nechal se slyšet generální tajemník OSN Ban Ki-moon.

Bývalý americký prezident a současný zvláštní vyslanec OSN na Haiti Bill Clinton proto žádá o dary, které by byly k odběru okamžitě. Podle něj je třeba, aby se Haiťané dostali ze začarovaného kruhu života ze dne na den a méně spoléhali na zahraniční podporu.

Clinton také prohlásil, že na jeho webových stránkách mají dárci možnost sledovat, kde se jejich dary využívají. „Chceme vytvořit transparentní proces, který dobře fungoval po tsunami,“ vysvětlil. Podle vedoucího pro humanitární záležitosti OSN Johna Holmese pomoc Haiti vyžaduje dlouhodobé úsilí. „Pro uspokojení potřeb haitských obyvatel bude potřeba nejvelkorysejší globální podpora, kterou jsme kdy zažili,“ řekl.

Holmes je také autorem e-mailu, ve kterém kritizoval výkon humanitárních organizací na Haiti. V emailu napsal, že i když bylo dosaženo značných úspěchů, velká část pomoci byla špatně koordinovaná, což oslabilo důvěru ve schopnost organizací poskytovat pomoc.

„Snažím se jen říci, že je tu stále obrovské množství práce. Musíme správně koordinovat spolupráci, což jde daleko za rámec toho, co stačilo při jakékoli dřívější katastrofě,“ vysvětlil. Se začátkem období dešťů vyzval úředník OSN Edmond Mulet země, aby darovaly ostrovnímu státu především stany. „Potřebujeme latríny, tisíce stanů i plastové folie, aby se pod ně lidé mohli schovat,“ řekl.

Při silném čtvrtečním dešti se mnoho lidí kvůli přístřeší popralo. Lidé, kteří kvůli zemětřesení přišli o své domy, se stále nacházejí v provizorních táborech roztroušených po celém hlavním městě. Humanitární pracovníci se obávají šíření nakažlivých chorob. Proto se také ve španělském La Granja konaly rozhovory, zaměřené na lepší spolupráci a podporu úsilí ze strany EU, OSN a Spojených států.

OSN oznámila, že slíbený dar 576 milionů dolarů z mimořádných finančních prostředků byl již z 95 % Haiti předán. Podpora Evropské unie pro Haiti činí téměř 309 milionů eur, z čehož 120 milionů jsou peníze Evropské komise.

Spojeným národům se podařilo zvýšit celkovou vybranou sumu na pomoc Haiti na 1,44 miliardy dolarů, což je dosavadní rekord. Poslední vypsaná sbírka OSN po tsunami v roce 2004 vynesla 1,41 miliardy dolarů.

Další informace:
BBC News Haiti earthquake: UN seeks record aid donations


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.