Nigerští vojáci podle BBC zadrželi prezidenta Tandžu

V Nigeru podle BBC probíhá vojenský převrat. Vojáci dnes po poledni zadrželi v hlavním městě prezidenta Tandžu, kterého i s jeho kabinetem vězní v paláci.

(len)

18.02.2010 18:45

Tandja

Prezident Tandja (vlevo) není podle francouzského úředníka v dobré pozici. Foto gomash, flickr.com

Nigerští vojáci ve čtvrtek podle BBC zadrželi po přestřelce v hlavním městě prezidenta Mamadou Tandju a jeho kabinet.

„Střelba propukla kolem prezidentského paláce a trvala asi půl hodiny,“ sdělil korespondent BBC Idy Baraou. V ulicích se podle reportéra objevily tanky a svědci viděli i zraněné, kteří byli odváženi do nemocnic. Nejmenovaný vysoce postavený francouzský úředník sdělil agentuře AFP, že pokus o státní převrat je v Nigeru v plném proudu. „Jediné, co mohu říci, je, že Tandja není v dobré pozici,“ řekl tiskové agentuře pod podmínkou zachování anonymity.

Vojáci zajali Tandju při pravidelném zasedání kabinetu, kterému prezident předsedal. Zpravodajové agentury Reuters ale hovořili s jinými lidmi uvnitř paláce, kteří tvrdí, že je vše v pořádku. „Čas od času tu jsou slyšet výstřely, ale prezident je ve své kanceláři,“ řekl zdroj z ochranky agentuře Reuters po telefonu.

Korespondent BBC ale tvrdí, že se městem ještě nyní nese sporadická střelba. Další svědek údajně viděl těla tří vojáků, která převáželi do vojenské nemocnice.

Situace v hlavním městě Niamey zatím zůstává nejasná. Rozhlasové stanice pokračují ve vysílání svých běžných programů, takže zřejmě k rozsáhlému nasazení vojáků nedošlo.

Politické napětí vzrostlo v západoafrické zemi poté, co prezident Tandja změnil loni ústavu, aby mohl kandidovat na třetí funkční období. Bývalý armádní důstojník Tandja byl poprvé do svého úřadu zvolen v roce 1999 a zvítězil také v následujících volbách roku 2004.

Od vyhlášení nezávislosti na Francii v roce 1960 Niger zažil dlouhé období vojenské diktatury.

Další informace:
BBC News Niger leader Mamadou Tandja 'held by soldiers'


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.