V roce 2009 přišlo o život nejvíce novinářů za posledních 30 let

Rok 2009 se stal pro novináře nejhorším rokem od dob, kdy Výbor pro ochranu novinářů začal sledovat podezřelá úmrtí. Násilnou smrtí ve spojitosti se svou prací zahynulo celkem jednasedmdesát žurnalistů.

(len)

17.02.2010 17:38

Novinari

Každý rok úmírají kvůli své práci desítky novinářů. Rok 2009 byl dosud nejhorší. Repro cpj.org

Loni zemřelo kvůli svému povolání nejvíce novinářů za posledních třicet let. Podle Výboru na ochranu novinářů bylo v roce 2009 zabito na celém světě nejméně jedenasedmdesát žurnalistů. Dosavadní ponurý rekord pocházel z roku 2007, kdy zemřelo kvůli své práci sedmašedesát novinářů.

Devětadvacet novinářů přišlo o život v listopadovém, politicky motivovaném masakru na Filipínách, který se stal pro novináře vůbec nejhorším známým incidentem dosud.

Z jedenasedmdesáti úmrtí bylo jedenapadesát potvrzeno jako vraždy. Zpráva uvádí, že čtyřiadvacet dalších úmrtí novinářů se nadále vyšetřuje, aby se zjistilo, zda jejich smrt souvisela s jejich povoláním.

Objevily se však i další znepokojivé trendy. Čína a Írán uvěznily za rok 2009 celkem sedmačtyřicet novinářů, ke kterým se obě země chovaly zvlášť krutě. Jejich cílem byli především blogeři a další uživatelé internetu.

„Vlády ke konci loňského roku věznily celkem 136 novinářů. Je to dost ponurý obrázek,“ řekl zástupce ředitele výboru Robert Mahoney. Podle Mahoneyho vlády po celém světě využívají možnosti internetu proti svým kritikům, přičemž Střední východ je v této činnosti zvláště vynalézavý.

V Tunisku hackeři zničili celý online archiv nezávislých webových novin Kalima, zatímco Írán zorganizoval snad nejagresivnější kampaň na umlčení internetové kritiky. Vláda se dostala do sociálních sítí jako Facebook a Twitter, kde se pokusila odhalit nejen své kritiky, ale i jejich přátele a spojence. „Obrací technologii, která měla tisk osvobodit, proti tisku. Je to velmi znepokojující vývoj,“ popsal situaci Mahoney.

Filipínští novináři zavraždění při listopadovém přepadení, které souviselo s volbami, podle zprávy výboru všichni patřili mezi místní obyvatelstvo. V Somálsku bylo v souvislosti s jejich prací zabito celkem devět novinářů.

Mahoney vyzval generálního tajemníka Organizace spojených národů Ban Ki-moona, aby se více zabýval danou problematikou. „Chtěl bych požádat generálního tajemníka OSN, aby byl při obhajobě svobody projevu více asertivní a zaujal pevnější postoj. Myslím, že může otázku svobody projevu daleko více zdůrazňovat,“ řekl Mahoney.

Další informace:
The New York Times Record Number of Journalists Killed in 2009
CPJ 71 Journalists Killed in 2009/Motive Confirmed


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.