Atentátníci na vůdce Hamásu měli falešné evropské pasy

Skupina, která zavraždila v Dubaji čelního představitele Hamásu, použila pro příjezd i útěk ze země padělané evropské pasy. Možné je i zapojení izraelské zpravodajské služby Mossad do atentátu.

(len)

17.02.2010 12:59

Mahmoud_al_mah

Na výřezu z kamerového záznamu je v modrém tričku vidět jeden z atentátníků, následující Mabhúha. Repro itnnews, youtube.com

Atentátníci, kteří v Dubaji zavraždili předního činitele Hamásu, použili identity ukradené šesti britským občanům a padělali nejméně pět dalších evropských pasů. Mezinárodní vyšetřování lednového atentátu na Mahmúda al Mabhúha bude zkoumat roli Izraele, kde žijí čtyři z obětí krádeží identity, tři Britové a jeden Němec. Některé zprávy v úterý naznačily, že do plánu vraždy bylo zapojeno sedmnáct lidí, z nichž šest zatím nebylo identifikováno.

Podle oficiálních zdrojů vydal v Dubaji pasy, které skupina použila, britský úřad minulý měsíc. Změněny na nich byly pouze fotografie, jména a čísla pasů zůstala zachována. Nejméně pět Britů, jejichž totožnost atentátníci použili, žije v Izraeli. Všichni popírají jakýkoliv podíl na akci. „Jsem samozřejmě naštvaný a rozrušený. Zjišťuju, co můžu udělat, abych situaci vyřešil a očistil svoje jméno,“ řekl agentuře Reuters Melvyn Mildiner, jehož jméno figuruje na jednom z falešných pasů.

Prozrazení rozproudilo v této oblasti již rozšířené spekulace o zapojení izraelské zpravodajské služby do Mabhúhova zavraždění a do spiknutí zahrnujícího jedenáct atentátníků, kteří většinou vystupují jako dubajští turisté.

Izraelská vláda včera odmítla tvrzení o své účasti na Mabhúhově vraždě komentovat. Pokud bude její podíl na atentátu potvrzen, vyvolá to diplomatické napětí s Británií, Irskem, Německem a Francií, píše Guardian. Pasy jejich občanů byly totiž v plánu použity.

Podle irských úřadů tři občané, uvádění dubajskou policií jako irští příslušníci, vůbec neexistují. Německé orgány sdělily, že oznámené číslo pasu jediného podezřelého Němce bylo buď neúplné, nebo nesprávné. Francouzi se k pravosti francouzského pasu jednoho z útočníků odmítli vyjádřit.

Mabhúh byl jedním ze zakladatelů vojenského křídla Hamásu a byl hledaný Izraelem za svůj podíl na únosu a vraždě dvou izraelských vojáků na dovolené v roce 1989. Jeho účast na akci Hamás uznal minulý měsíc.

Dubajští státní zástupci vydali zatykače za předem připravenou vraždu na deset mužů a jednu ženu, kteří jsou podezřelí z účasti ve skupině atentátníků. Zatykače jsou prvním krokem k získání tak zvané „red notice" od Interpolu, která umožňuje zahájit mezinárodní pátrání.

Místní policie popsala vraždu jako pečlivě naplánovanou. Komando údajně přicestovalo různými lety a do různých hotelů. Podle videí, která Mabhúha kontrolovala, ho členové skupiny sledovali od jeho příjezdu do Dubaje. K vraždě došlo v hotelovém pokoji nedaleko mezinárodního letiště. Podle testů byl Mabhúh udušen. Pachatelé unikli letecky do Evropy a do Asie ještě předtím, než bylo tělo dvacátého ledna objeveno.

Úřady Spojených arabských emirátů označily území Rakouska jako možné hlavní středisko operace. Ve znamení formální pomoci z evropských států prohlásil dubajský vrchní prokurátor Essam al-Humaidan, že emiráty podepsaly s některými evropskými zeměmi soudní smlouvy, které umožní vydávání podezřelých osob bez ohledu na jejich úkryt. Profesor kriminologie a odborník na krádeže identity z Cardiffské univerzity Michael Levi řekl Guardianu, že kdyby krádeži britských cestovních dokladů předcházelo zavedení biometrických e-pasů, bylo by pro zločince těžší s nimi manipulovat.

V posledních desetiletích Mossad získal reputaci organizace, která čas od času pas jiné země ve svých operacích použije. Británie měla z tohoto důvodu už roku 1987 s Izraelem diplomatický spor. V roce 1997 Mossad použil falešné kanadské pasy při pokusu o vraždu vůdce Hamásu Khaleda Meshala.


Další informace:
The Guardian Dubai killers stole identities of UK citizens


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.