Další voják mimo službu kvůli extremismu

Příslušník strakonické protiletadlové brigády je podezřelý z veřejného nošení nacistické symboliky.

(mah)

29.11.2009 17:27

Ceska_armada_logar_by_armada

Foto www.army.cz

Problémy s nacistickými symboly na uniformách českých vojáků nemají jen vojáci z afghánské mise. Minulý čtvrtek byl podle informací ČTK zadržen příslušník protiletadlové raketové brigády ve Strakonicích. V současnosti čelí podezření ze spáchání trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

Jedná se již o druhý případ, který musela v krátké době armáda řešit. Na začátku listopadu propustila dva velitele elitní 4. brigády rychlého nasazení, kteří po celou dobu svého pobytu v Afghánistánu nosili na přilbách erby nacistických divizí a brigád SS.

Případ Jana Čermáka a Hynka Matonohy, kteří byli před zjištěním svého provinění vyznamenáni za vzorné splnění afghánské mise, vedl ministra obrany Martina Bartáka k nařízení kontroly, jejímž cílem bylo odhalit extremismus v armádě.

„V souvislosti s úsilím zamezit nebezpečí pronikání extremismu do Armády ČR nařídil ministr obrany Martin Barták učinit příslušná opatření, která by tento negativní jev eliminovala,“ uvedl pro ČTK tiskový mluvčí Ministerstva obrany Jan Pejšek.

Výsledkem těchto kontrol je strakonický případ, kdy byl příslušník protiletadlové raketové brigády postaven mimo službu a okamžitě zproštěn výkonu služby.

Již před listopadovými incidenty armádu opustil Lukáš Sedláček, který založil a řídil výcvik extrémistické organizace White Justice. Její členové plánovali teroristické útoky v České republice, například útok na strategické cíle či únosy policistů.

Na ožehavost problému, jakým je vzrůstající obliba pravicového extremismu u příslušníků Armády České republiky, upozorňuje také vojenské zpravodajství. Ve výroční zprávě poukazuje na nebezpečí, jež plyne z řad sympatizantů pravicového hnutí, kteří v armádě již působí či se chtějí do armády přihlásit.

Další informace:
Ceske noviny Další voják je podezřelý, že nosil symboliku SS
Idnes Vyznamenaní velitelé z Afghánistánu nosili nacistické symboly
Idnes Voják, který cvičil neonacisty, má v armádě skončit, nařídil ministr


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.