Plzeňští zastupitelé budou jednat o úplném zákazu heren

Plzeňští zastupitelé budou ve čtvrtek projednávat návrh vyhlášky o úplném zákazu heren a hracích automatů na území celého města. Rada města zároveň navrhuje snížení počtu heren, a to ze stávajících 130 na 122.

(vd)

23.04.2014 22:49

111263_mediafax_jan_sramek

Plzeň schválila svoji první vyhlášku regulující herny a hrací automaty až v dubnu roku 2012. Foto Jan Šrámek, Mediafax

Na čtvrtečním jednání zastupitelstva města Plzně budou zastupitelé projednávat návrh vyhlášky o úplném zákazu heren a hracích automatů na území celého města. Jednání zastupitelstva o úplném zákazu hracích automatů si vymohli občané svými podpisy pod návrhem za přijetí vyhlášky, kterou vypracovalo politické uskupení Změna pro Plzeň. Rada města Plzně bude nicméně zastupitelům předkládat svůj vlastní návrh snížení počtu heren, a to ze stávajících 130 na 122.

„Návrh, který bude zítra předkládat Rada města Plzně, tedy snížení počtu heren ze 130 na 122 považujeme za neuvěřitelný. Většina českých měst začala herny a hrací automaty na svých územích během posledních let rušit a zásadně omezovat, v Plzni se ale stávající koalice ODS a ČSSD vydala opačným směrem,“ uvedl Martin Marek ze Změny pro Plzeň.

„Z vyhlášky, která v dubnu 2012 obsahovala jedenaosmdesát heren, je kvůli opětovným změnám radniční koalice dnes heren 130. Návrh na snížení počtu heren o pouhých osm na 122 tak nevrací situaci v Plzni ani do roku 2012,“ vysvětluje Marek. Plzeň schválila svoji první vyhlášku regulující herny a hrací automaty až v dubnu roku 2012, podle ní bylo na území města vyhrazeno 81 míst, kde smějí být umístěny hrací automaty.

Od té doby zastupitelé ale vyhlášku dvakrát změnili a vždy počet míst, kde mohou být v Plzni provozovány hrací automaty, navýšili. Nejdříve předloni v prosinci na 118 míst, následně v září loňského roku na 130.

„Jsme přesvědčeni, že v případě heren negativní dopady výrazně převyšují jediný pozitivní přínos, který pro město hrací automaty mají, a kterým je příjem do městského rozpočtu. Herny a závislost na automatech generují zvýšenou kriminalitu, ničí jednotlivce i celé rodiny a v neposlední řadě, také snižují cenu okolních nemovitostí,“ říká Renata Zoubková ze Změny pro Plzeň

K úplnému zákazu heren a hracích automatů, které v Plzni prosazuje hnutí Změna, ostatně již došlo například v Klatovech, Litomyšli, Františkových Lázních, Třebíči, Blansku, nebo Jihlavě. K zásadnímu omezení heren došlo letos v únoru také v Brně, kdy byly automaty ponechány pouze ve třech městských částech.

Spolu s komunálními volbami na podzim proběhne po celé České republice řada místních referend, kde budou mít možnost rozhodnout o zákazu automatů samotní občané. Referenda se připravují v několika městských částích Prahy, v Jablonci, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Teplicích a dalších více než 15 městech.

„Na našich internetových stránkách stále běží petice za přijetí úplného zákazu heren v Plzni, kterou do dnešního dne podepsalo více než 1100 Plzeňanek a Plzeňanů. Budeme proto pozorně sledovat zítřejší jednání plzeňských zastupitelů a veřejnosti zašleme informace, jak který zastupitel ve věci heren v Plzni hlasoval,“ uzavírá Marek.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.