Quebečtí studenti opět v ulicích, tentokrát kvůli škrtům

Protagonisté jednoho z nejmohutnějších studentských protestů poslední doby se po dvou letech znovu ozvali. Do ulic Montrealu vyrazili v předvolební atmosféře s převážně sociálními hesly.

(pjed)

05.04.2014 22:08

A1

Jedna z momentek ze čtvrteční akce. Foto neznámého autora, Twitter

Deset až padesát tisíc lidí se dle pozorovatelů zúčastnilo demonstrace, která proběhla ve čtvrtek v quebeckém Montrealu. Protestovalo se zejména proti poslednímu návrhu provinčního rozpočtu. Podle účastníků je plný škrtů a vylučuje důslednou podporu sociálního bydlení, příspěvky na energie pro chudé nebo štědřejší financování vysokého školství.

Právě tématika podpory univerzit se přitom objevovala na transparentech nejčastěji. Akci svolala Association pour une solidarité syndicale étudiante – jeden ze studentských oborových svazů. Také většinu účastníků tvořili studenti.

Podle zpravodajů šlo vůbec o první podobně velký protest quebeckých studentů od tzv. javorového jara – intenzivní šestiměsíční kampaně proti zvyšování školného z roku 2012, jejíž součástí byly jak demonstrace se statisícovou účastí, tak i celosemestrální univerzitní stávky.

„V důsledku protestů z roku 2012 se vyměnila vláda, přičemž nová nastoupila s levicovějším programem, než měla předchozí. Dnes ale mají studenti pocit, že i tato se zpronevěřila svým slibům (...) že chce jen všechno privatizovat a náklady nechat zaplatit chudé,“ uvádí redaktoři montrealské Gazetty.

Vývoj od posledka
V Quebecu se mají v pondělí konat volby do provinčního Národního shromáždění. Místní média tak sledují jakýkoliv poltický akt velmi bedlivě.

Studenti z quebeckých tradičně levicových univerzit podporovali obvykle strany, které se vymezovaly proti hlavnímu uskupení quebecké pravice – Liberální straně. V roce 2012 to byla především autonomistická Parti Québécois (PS), jejíž vedení v čele s Pauline Maroisovou si před volbami protestující doslova předcházelo. Po volbách v září 2012 – které PS vyhrála – ale začala strana vládnout menšinově a přistupovat na vnucené kompromisy. Učinila tak i v otázce školného.

„Kabinet Pauline Maroisové sice neumožnil takové zvýšení poplatků za studium, jaké chtěli liberálové během javorového jara, částečný nárůst ale podpořil. Dnes tak chce jedna část quebeckého studentstva volit Parti Québécois jen jako menší zlo, druhá se od ní distancuje a třetí přímo bouří – což bylo vidět právě ve čtvrtek,“ připomíná Montreal Gazette.

Střety a násilí
Čtvrteční protest zaujal masmédia ještě i z toho důvodu, že jej provázely střety a dílčí násilnosti. Policie prohlásila akci za nezákonnou, neboť organizátoři nepožádali o schválení trasy průvodu. Následně pak dav sledovala a jakékoliv výstřelky ihned potlačovala.

Kanadské agentury píší o házení kamení, zapalování popelnic a výpadech tvrdého jádra demonstrantů vůči policistům. Ti měli odpovídat obušky a slzotvornými granáty, přičemž nasazeno bylo i vodní dělo.

Vášně se ale nakonec podařilo udržet celkem pod kontrolou. Během tříhodinového průběhu demonstrace sice došlo k několika napjatým vyhrocením, zadrženo však bylo pouze šest osob.


Další informace:
CommonDreams.org Protesters Against Austerity Fill the Streets of Montreal
CTV News Students flood downtown Montreal to protest austerity measures
GlobalNews.ca Thousands of Quebec students protest against PQ austerity measures
CBC News Montreal student protest against austerity ends in 6 arrests
CBC News March against police brutality declared illegal, broken up


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

A jak to dopadlo Úterý, 8.Dubna 2014, 09:40:12

V pondělních volbách zvítězili jednoznačně liberálové, v Quebecu tak bude opět vládnout pravice. Opřít se bude moci o 70 křesel ze 125, tedy o velkou většinu. PQ získala jen 30 křesel, což je její nejhorší výsledek od roku 1970. Do sněmovny se dostala také posílená středopravicová Coalition Avenir Québec (22 křesel) a malá levicová Québec solidaire (3 křesla). Protesty tak zřejmě budou brzy opět pokračovat.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.