Ruský web sestavil žebříček nejopozičnějších médií v zemi

Server Politonline.ru analyzoval způsob, jakým informovala jednotlivá ruská média o připojení Krymu. Z výsledků sestavil top 20 titulů, jež to dle komentátorů nebudou mít letos lehké.

(pjed)

03.04.2014 23:30

Aktualizováno: 23:49

A1

Momentka z vysílání ve starém studiu Echa Moskvy. Foto Wikimedia Commons

Rozhlasová stanice Echo Moskvy, televize Dožď nebo investigativní obdeník Novaja Gazeta. To jsou dle analýzy serveru Politonline.ru média, která informovala o anexi Krymu z ruskojazyčných titulů nejvíce „protirusky“, to jest opozičně, v rozporu s oficiálním vládním výkladem.

Politonline.ru, jež patří do mediálního holdingu Pravda.ru známého silně prorežimní orientací, provedl dle vlastních slov „lexikální a sémantickou obsahovou analýzu“ textů vydaných od 28. února do 31. března. S pomocí zvláštního počítačového programu sledoval četnost zabarvených výrazů jako „anexe“, „agrese“, „zelení mužíčkové“ a podobně, za něž přidělovat opoziční body.

Hodnocen byl také způsob, jakým se v daných médiích psalo či mluvilo o krocích USA a „nových ukrajinských autorit“. Dále si Politonline všímal odsudků protiprávního postupu Ruska, kontextu, v němž se vyskytují slova jako „revoluce“ či „Majdan“, a vedení různých paralel mezi chováním Rusů a nacistů.

„Za Echem Moskvy, televizí Dožď a Novou Gazetou se umístily ruská edice newyorských Timesů, server NEWSru a ruské vysílání Rádia Svobodná Evropa (...) V poslední čtvrtině top 20 lze nalézt i renomovaný server Lenta.ru a známý list Kommersant,“ uvádí zpravodajové AP.

Kompletní žebříček v anglické traskripci lze shlédnout například zde, v ruské pak přímo u zdroje.

Většina uvedených médií působí jenom na internetu. S výjimkou Doždě není v top 20 žádná televizní stanice. Jak přitom připomenul zde Vojtěch Boháč, podle průzkumu Levada-center z minulého roku čerpá 88 procent Rusů informace o událostech v zemi a v zahraničí právě z televize.

Politonline.ru zveřejnil výsledky analýzy 31. března. Anglojazyčná média o nich informovala v posledních dnech.

Seznam k odstřižení?
Příslušná analýza byla prozatím komentována především autory médií, která jsou uvedena v žebříčku. Reakce z provládních kruhů byly jen dílčí.

Značnou pozornost nicméně vzbudil facebookový status známého konzervativního intelektuála Alexandra Dugina, podle něhož je žebříček „dobrým seznamem titulů, které by se měly v příslušném pořadí zablokovat nebo zakázat“. Dugin vzešel z nacionálně-bloševického prostředí, avšak v poslední době je oblíbencem jestřábů v Kremlu. Jeho výrok tak u příznivců ruského „opozičního“ tisku posílil náležité obavy.

„Vše nasvědčuje tomu, že (...) v roce 2014 bude mediální prostor v Rusku vystaven zvyšujícímu se tlaku,“ píše v moskevských Timesech Christopher Brennan, jenž v jiném článku doplňuje příklady:

„Dožď TV přišla nedávno o možnost vysílat v kabelové verzi (...) z Lenty.ru bylo po ukrajinském převratu vyhozeno několik vedoucích redaktorů (...) Duma přijala v záběru března nové zákony trestající výzvy k narušování teritoriální integrity země až pěti lety vězení, Kasparov.ru, Grani.ru a EJ.ru byly zablokovány. Dokonce i státní RIA Novosti mění reportéry (...) Který list nebo web přijde na řadu dále?,“ táže se Brennan na závěr.


Další informace:
Politonline.ru Антироссийски настроенные СМИ расставили по местам
The Moscow Times Website Creates List of Top 20 'Anti-Russian' News Sources
GlobalVoicesOnLine.org Quantifying Russia's Traitorous Media
HRW Russia: Halt Orders to Block Online Media
RFE/RL The 20 Russian News Outlets You Need To Read Before They Get The Ax


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.