Írán se mění ve vojenskou diktaturu, říká Hillary Clintonová

Ministryně zahraničí Hillary Clintonová na cestě po zemích Perského zálivu vyjádřila znepokojení z íránské politiky. Doufá také ve zlepšení izraelsko-palestinských vztahů.

(len)

15.02.2010 20:13

Hillary

Ministryně zahraničí Hillary Clintonová se obává, že v Íránu se rodí vojenská diktatura. Foto US Mission Canada, flickr.com

Hillary Clintonová dnes prohlásila, že se Írán mění ve vojenskou diktaturu. Jejím prohlášením se dále stupňuje diplomatická kampaň Obamovy administrativy proti teheránskému režimu.

Při přednášce univerzitním studentům v Kataru americká ministryně zahraničí varovala před íránskými revolučními gardami, které mají tolik síly, že by reálně mohly vytlačit vládu. „Podle našeho názoru se Írán posouvá směrem k vojenské diktatuře,“ řekla.

Clintonová včera vyzvala Írán, aby přehodnotil svůj program „bezpečné“ jaderné politiky a zdůraznila americký záměr podpořit další sadu sankcí proti Íránu, jež se snaží vyrobit ještě více obohacený uran.

Před týdnem americké ministerstvo financí oznámilo, že generálovi Revolučních gard a čtyřem dceřinným společnostem jeho již dříve potrestané stavební firmy zmrazilo vklady spadající pod americkou jurisdikci. Zdůvodnilo to tím, že se údajně podílejí na výrobě a šíření zbraní hromadného ničení.

Revoluční gardy jsou dlouhodobě jedním z pilířů íránského režimu. Jsou odděleny od běžných ozbrojených sil a týká se jich snad každá kritická oblast – raketový vývoj, ropné zdroje, silniční stavebnictví, telekomunikace i jaderné technologie.

Clintonová také vyjádřila naději, že se v pozastavených mírových rozhovorech mezi Izraelem a Palestinci objeví průlom. „Doufám, že tento rok uvidíme zahájení seriózních jednání, která se dotknou každé dosud nevyřešené otázky,“ řekla. Mírové rozhovory ztroskotaly na konci roku 2008, kdy Izrael vpadl do Gazy, odkud Palestina vypálila rakety na izraelské cíle.

Podle dalších členů delegace Clintonové je jedním z hlavních cílů její cesty podpoření Saúdské Arábie a dalších států Perského zálivu, aby přesvědčily Čínu, že její zásobování energií nebude v případě sankčních opatření vůči Íránu přerušeno. Čína je v současné době jediným stálým členem Rady bezpečnosti OSN, od kterého hrozí, že bude vetovat čtvrté kolo sankcí proti Íránu. Její představitelé totiž oznámili, že země bude vyrábět na dvacet procent obohacený uran. Úroveň obohacení, která se měří podle koncentrace štěpného izotopu U235, by tak byla až pětkrát vyšší než u stávajících zásob Íránu.

Teherán tvrdí, že potřebuje nové palivo k výrobě reaktoru, využívaného k lékařskému výzkumu. Západní vlády však zdůrazňují, že tento krok přibližuje asijskou zemi blíže k výrobě jaderné zbraně, k níž je třeba uran obohacený na více než osmdesát procent.

Další informace:
The Guardian Hillary Clinton: 'Iran is moving towards a military dictatorship'


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.