Brabec uvolní 1,5 miliardy z evropských fondů pro recyklaci

Ministerstvo životního prostředí se rozhodlo vyčlenit 1,5 miliardy korun na recyklační projekty. Jde o třetinu z celkové částky, kterou resort získal z evropských fondů. Ministerstvo o jejich uvolnění dosud v Bruselu usilovalo marně.

(vd)

01.03.2014 02:07

256725_mediafax_jiri_rubes

Ekologové: Naše varování se naplnilo, spalovny nedostaly z evropských fondů ani euro. Foto Jiří Rubeš, Mediafax

Ministerstvo životního prostředí vyčlení 1,5 miliardy korun na recyklační projekty. Úředníci ministra Brabce již nyní apelují na všechny žadatele, aby neprodleně zahájili přípravu žádostí o podporu včetně přípravy zadávacích dokumentací pro vyhlášení veřejných zakázek.

„Hnutí DUHA po léta systematicky varovalo úřady a veřejnost, že předražené projekty spaloven odpadků nejsou ničím odůvodněné a evropské dotace je nemohou podpořit,“ uvedl Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA.

Ekologická organizace opakovaně upozorňovala, že bruselské peníze musí směřovat do lepšího třídění bioodpadů a recyklačních služeb pro domácnosti v souladu s evropskou odpadovou politikou. „Naše varování se naplnilo, spalovny nedostaly z evropských fondů ani euro,“ komentuje rozhodnutí ministerstva životního prostředí expert Hnutí DUHA.

„Ministerstvo životního prostředí včera konečně rozhodlo podpořit z části peněz marně odložených pro stavbu spaloven nové recyklační projekty. Jedná se o 1,5 miliardy korun. Doufejme, že maximum prostředků z dosud nevyčerpaných 4,5 miliard bude nakonec použito na prevenci a recyklaci,“ dodal.

Kropáček dle svých slov věří, že Českou republiku nepřijde chybná sázka na spalovny tak draho a že si z kauzy vezme ministr Brabec poučení při aktuální přípravě žádostí o podporu z evropských fondů v letech 2014 - 2020. Spalovny tam totiž stále figurují. Evropská komise přitom dala negativní stanovisko k podpoře poslední spalovny, kterou se ministerstvo životního prostředí snažilo prosadit, a to v Chotíkově u Plzně.

Žádný ze tří plánovaných projektů spaloven v Karviné, Mostě - Komořanech ani Chotíkově u Plzně nezískal oprávnění Evropské komise k dotaci z eurofondů. Ve fondu Operačního programu životní prostředí (OPŽP) stále zbývají miliardy korun, které byly předchozími ministry životního prostředí blokovány pro stavbu spaloven a hrozilo tak jejich propadnutí.

Exministr Tomáš Chalupa z ODS se například pokusil 3,6 miliard z nevyčerpaných prostředků určených na zlepšení odpadového hospodářství přesunout na stavbu pražského metra v městské části, v níž byl starostou. Evropská komise však tento přesun oprávněně odmítla. Díky tomu mohou být nyní peníze použity na to, k čemu byly určeny – k podpoře šetrného hospodaření s odpady.

Resort životního prostředí letos uvolnil z OPŽP rekordně velkou částku deseti miliard.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.