Šabatová: nebudu komentovat to, co nesouvisí s působností ombudsmana

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová ve čtvrtek uvedla, že se rozhodla neposkytovat vyjádření k záležitostem, které nesouvisí s působností ochránce. Týká se to především domácí a mezinárodní politiky.

(vd)

20.02.2014 20:53

361313_mediafax_michal_kalasek

Šabatová byla zvolena veřejnou ochránkyní práv minulý týden v pátek. Foto Michal Kalášek, Mediafax

Čerstvě zvolená veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová ve čtvrtek zveřejnila prohlášení, ve kterém veřejnosti vzkazuje, že se rozhodla neposkytovat vyjádření k tématům, která nesouvisí s působností ombudsmana a s jeho činností. Zejména se to dle jejích slov týká politiky a politických rozhodnutí, včetně zahraniční politiky České republiky a rovněž hodnocení politické situace v jiných státech.

O totéž požádala svého zástupce Stanislava Křečka. „Požádala jsem i svého zástupce, aby se rovněž zdržel vyjádření, která by mohla snižovat vážnost instituce veřejného ochránce práv a důvěru veřejnosti v ni,“ uvedla Šabatová.

Svůj krok zdůvodnila tím, že nechce ohrožovat důstojnost funkce ombudsmana, ani důvěru v jeho nezávislost a nestrannost. Zdůraznila přitom, že veřejný ochránce práv má za úkol chránit osoby před protiprávním či jinak nesprávným jednáním úřadů a dalších institucí nebo před jejich nečinností.

„Má rovněž usilovat o respektování základních práv osob, které jsou omezovány na svobodě, a přispívá také k prosazování práva na rovné zacházení. K této činnosti sice zákon ochránci nesvěřuje rozsáhlé pravomoci. Přisuzuje mu však atributy, které této instituci dávají vážnost, důstojnost a přirozenou autoritu,“ uvedla Šabatová.

Připomněla také, že zákon staví veřejného ochránce práv mimo politiku a politické zájmy. „Ať už jde o požadavky na osobnost veřejného ochránce práv, způsob jeho volby, ale také tím, že z jeho působnosti zcela vylučuje politické rozhodování,“ vysvětlila ombudsmanka.

Aby byla nezávislost a autorita ochránce zaručena, zákon mu i jeho zástupci přímo zakazuje, aby se věnovali jakékoli činnosti, která by mohla být „na újmu výkonu funkce a její důstojnosti“, nebo by mohla ohrožovat důvěru v nezávislost a nestrannost. Právě v souladu s tímto zákonným vymezením se Šabatová rozhodla neposkytovat vyjádření k záležitostem, které nesouvisí s působností ombudsmana.

Šabatová byla zvolena veřejnou ochránkyní práv minulý týden v pátek. Úřadu se ujala v úterý poté, co složila slib do rukou předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka.

Ihned po složení slibu odjela do Brna a novou funkci začala vykonávat i fakticky. Začala seznamováním se s pracovníky Kanceláře veřejného ochránce práv, fungováním a strukturou instituce, která od doby, kdy zde působila na pozici zástupkyně ombudsmana, doznala výrazných změn.

Anna Šabatová působila šest let od roku 2001 jako zástupkyně veřejného ochránce práv Otakara Motejla.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.