Pro Šabatovou bude jen pětina sociálních demokratů, hlasy dodají lidovci

Podobně jako občanští demokraté a KSČM také poslanecký klub KDU-ČSL nevyzval své členy k volbě konkrétního kandidáta na ombudsmana. Podle informací Deníku Referendum bude ale většina jeho členů hlasovat pro Annu Šabatovou.

(vd)

11.02.2014 13:33

361311_mediafax_michal_kalasek

Pro Annu Šabatovou budou hlasovat poslanci ANO, TOP 09, většina lidovců, pětina sociální demokratů a deset až patnáct komunistů. Foto Michal Kalášek, Mediafax

Nejspíš již tento čtvrtek přistoupí Poslanecká sněmovna k volbě veřejného ochránce práv. Zákonodárci budou vybírat mezi Annou Šabatovou a Stanislavem Křečkem. Pokud jeden z nich získá většinu přítomných poslanců, stane se nástupcem Pavla Varvařovského. Již minulý týden Deník Referendum informoval, že k většině má blíže Anna Šabatová. Totožný závěr lze konstatovat i dva dny před volbou.

A to přesto, že se oproti našim původním předpokladům zdá, že Šabatovou bude volit pouhá pětina klubu ČSSD. Minulý týden jsme do naší prognózy započítali pro bývalou zástupkyni ombudsmana dvacet hlasů od ČSSD. Mezitím se sociálním demokratům představili na klubu oba kandidáti. Podle důvěryhodného zdroje obeznámeného se situací v poslanecké frakci ČSSD bude ale nakonec pro Šabatovou hlasovat maximálně okolo dvanácti sociálních demokratů.

„Převáží loajalita k bývalému kolegovi z poslaneckých lavic. V žádném případě bych to neinterpretoval jako spor mezi tzv. Sobotkovým a Haškovým křídlem ve straně, natož jako rebelii poslaneckého klubu proti předsedovi strany,“ vysvětlil člověk obeznámený se situací v klubu ČSSD. Grémium nejsilnější parlamentní strany přitom již předminulý týden přijalo doporučení svému poslaneckému klubu, aby při hlasování podpořil Annu Šabatovou. Sociální demokraté disponují padesáti poslanci.

Klíčový tak bude postoj lidovců, minulý týden o svých preferencích mlčeli. V úterý se jejich klub usnesl na volném hlasování. Podle informací Deníku Referendum bude ale většina lidovců hlasovat pro Šabatovou. „Podle debaty, která na klubu proběhla, bych to odhadnul na osm až deset hlasů,“ uvedl zdroj Deníku Referendum, který si nepřál být jmenován. Lidovci v dolní komoře disponují čtrnácti poslanci.

Pokud jsme tedy minulý týden uvedli, že pro Šabatovou bude hlasovat okolo 103 poslanců, můžeme totéž konstatovat i dva dny před volbou. Hlasy, o které oproti původním propočtům přijde Šabatová v klubu sociálních demokratů, dodají poslanci KDU-ČSL.

Pro Šabatovou bude také klub ANO a TOP 09. Hnutí ANO disponuje sedmačtyřiceti poslanci, TOP šestadvaceti. „Poslanecký klub TOP 09 podpoří drtivou většinou Annu Šabatovou,“ uvedl již dříve předseda sněmovní frakce TOP 09 Miroslav Kalousek. Zdůraznil přitom, že Šabatová má všechny morální předpoklady k tomu, aby mohla funkci ombudsmana vykonávat kvalitně.

Pro Šabatovou se vyslovil také klub hnutí ANO, tedy druhá nejsilnější frakce v Poslanecké sněmovně. Přestože bude hlasování tajné, lze očekávat, že poslanci ANO podpoří většinově právě Šabatovou. Pro Deník Referendum to uvedl předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. „Takový dojem jsem alespoň získal z dnešního jednání našeho klubu,“ vysvětlil.

Podle zdroje obeznámeného se situací v KSČM je nakonec také pravděpodobné, že pro Šabatovou bude hlasovat deset až patnáct poslanců KSČM. „Na klubu zazněly hlasy pro oba kandidáty. Myslím si ale, že Šabatová bude mít mírně navrch. Zároveň očekávám, že okolo deseti poslanců KSČM nezvedne ruku ani pro jednoho z kandidátů,“ uvedl zdroj blízký KSČM pro Deník Referendum. Komunisté mají po podzimních předčasných volbách v dolní komoře celkem třiatřicet poslanců.

Otázkou doposud samozřejmě je, zda budou poslanci TOP 09 a hnutí ANO hlasovat jednotně a také to, jaká bude při hlasování účast. A případně, zda budou při hlasování v Poslanecké sněmovně absentovat spíše ti, kteří by hlasovali pro Šabatovou, anebo naopak podporovatelé Stanislava Křečka.

Veřejný ochránce práv by měl být zvolen do šedesáti dnů od rezignace bývalého ombudsmana Pavla Varvařovského, který na post rezignoval k 20. prosinci minulého roku. Varvařovský byl druhým ombudsmanem v historii České republiky. Od roku 2000 až do své smrti v květnu 2010 zastával post Otakar Motejl.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.