Rumunský prezident dostal pokutu za rasistické poznámky o Romech

Pokutu udělila vládní agentura pro boj s diskriminací, jíž nařídil konat soud. Stalo se tak i přesto, že prezident Basescu pronesl příslušné výroky v zahraničí.

(pjed)

11.02.2014 11:58

A1

Traian Basescu zastává nejvyšší funkci od roku 2004. Foto archiv EPP, flickr.com

„Jen velice málo z nich chce ve skutečnosti pracovat“ a „mnoho z nich žije tradičně z krádeží“. Tyto dvě poznámky pronesl rumunský prezident Traian Basescu v roce 2010 ve vztahu k Romům. Nyní mu za ně vyměřila Národní rada pro boj s diskriminací pokutu. Podle pondělního rozhodnutí této agentury musí Basescu zaplatit 600 lei – v přepočtu 3700 korun.

„Je to zejména symbolicky důležitý akt spravedlnosti (...) Doufáme, že v konečném důsledku přispěje k zastavení, či alespoň zmírnění diskriminace Romů,“ řekl k rozhodnutí Marian Mandache z Romani Criss Roma, rumunské lidskoprávní organizace.

Poznámky prezidenta Basesca ve vztahu k Romům si v Rumunsku získávají pozornost opakovaně. Takto oficiálního odsouzení se jim však dostalo poprvé.

Národní rada pro boj s diskriminací – tzn. vládní agentura, jež dbá od roku 2001 nad dodržováním antidiskriminační legislativy a implementací norem přijatých na úrovni EU – přitom Basesca zpočátku pokutovat nechtěla. Prezident totiž uvedené výroky nepronesl na rumunské půdě, ale při návštěvě ve Slovinsku – a tam by pravomoci rady dle jejího vlastního vyhodnocení sahat neměly.

Případ se ovšem postupně dostal až před rumunský nejvyšší soud, a ten rozhodl jednoznačně – Rada musí konat, zahraniční nezahraniční.

Ve dvacetimilionovém Rumunsku se k romské národnosti hlásí přibližně 620 tisíc lidí. Počet etnických Romů v zemi je však dle odborníků nejméně dvojnásobný.

Romové v Rumunsku žijí v průměru v horších sociálních podmínkách něž v ČR. Žijí též více na okraji společnosti. Diskriminační vzorce ale fungují v obou zemích podobně.


Další informace:
BBC News Romania's President Basescu fined for Roma comments
BalkanInsight.com Romanian President Fined For Insulting Roma
Romania-Insider.com Romanian president fined for discriminating comments against Roma


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Ivana Recmanová - studentka a lingvistka

Rumunští Romové Středa, 12.Února 2014, 11:08:39

Pokud se nic nezměnilo, tak Romové, resp. romská strana, mají vyhrazená křesla v rumunských zákonodárných institucích. Dozvuky tedy budou, předpokládám, zajímavější než u českých politiků.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.