Zástupci iniciativy za referendum o poloze nádraží v Brně začali sbírat podpisy

Brněnští zastupitelé sice zařadili do programu návrh na vyhlášení místního referenda o poloze hlavního nádraží, avšak nakonec byl zamítnut. Občanská aliance Referendum 2014 nicméně sbírání podpisů za vyhlášení tohoto referenda v úterý zahájila.

(vd)

21.01.2014 21:13

73035_mediafax_tomas_tkacik

Jedině spojení referenda s letošními podzimními komunálními volbami dává záruku, že referendum bude platné, tvrdí iniciatoři referenda. Foto Tomáš Tkáčik, Mediafax

Zastupitelstvo města Brna se v úterý zabývalo návrhem na vyhlášení místního referenda o poloze hlavního nádraží, který podala Strana zelených na základě požadavku občanské aliance Referendum 2014. Přestože jeho zařazení do programu zastupitelé schválili, nakonec byl zamítnut. Občanská aliance Referendum 2014 nicméně sbírání podpisů za vyhlášení tohoto referenda dnes zahájila.

„To, že referendum v zastupitelstvu neprojde, se dalo očekávat. Mrzí nás to, ale zdá se, že se většina zastupitelů opravdu svobodné vůle občanů obává. Současně se také ukazuje, že zákon o místní referendum je velmi dobrý nástroj místní demokracie,“ uvedl k dnešnímu jednání zastupitelů Brna člen přípravného výboru pro vyhlášení referenda Jakub Patočka z brněnské Masarykovy demokratické akademie.

„Velice bych si proto přál, aby se z toho dokázali radovat i sociální demokraté v čele s Romanem Onderkou,“ dodal s tím, že občanská aliance Referendum 2014 chce do června sesbírat aspoň dvacet tisíc podpisů tak, aby existovala rezerva nad limit, který tvoří šest procent oprávněných voličů, tj. téměř devatenáct tisíc podpisů.

„Z dnešního zahájení sběru podpisů jsme zjistili, že na jednom stánku lze za hodinu získat kolem padesáti podpisů a že lidé vyhlášení referenda ochotně podporují,“ líčí první dojmy ze sběru podpisů koordinátorka brněnské skupiny Hnutí DUHA Lýdia Grešáková, podle které se petiční archy budou postupně šířit fyzicky i elektronicky.

„Dnes jsme také zaznamenali snahu o vyhlášení referenda v jiném termínu, než s podzimními komunálními volbami. To by ale jen znamenalo zbytečné utrácení peněz na realizaci neplatného referenda, neboť by nebyla splněna minimální účast aspoň pětatřiceti procent voličů,“ připomněl druhý člen přípravného výboru pro referendum Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Zdůraznil přitom, že jedině spojení referenda s letošními podzimními komunálními volbami dává záruku, že referendum bude platné. „Takže vše směřujeme k tomuto jednoznačnému termínu,“ dodal Patrik.

Občanskou alianci Referendum 2014 tvoří brněnské pobočky občanských sdružení Hnutí Duha, Dětí Země a Masarykovy demokratické akademie a jejich snahu o vyhlášení referenda podporují další občanská sdružení.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Paris_cr

Jan Sládek - Sociolog a asistent na FFUK, Praha

Jakub Patočka Středa, 22.Ledna 2014, 08:04:51

V textu bylo opomenuto, že Jakub Patočka je členem v ČSSD.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.