Brno chce do zeleně pustit supermarkety, varuje iniciativa a chce to změnit

V rozporu s veřejnou prezentací aktualizace územního plánu navrhuje Magistrát města Brna v textu závazné vyhlášky, aby se v zeleni a lesích mohly stavět supermarkety. O rekreačních parcích je zde jedna neurčitá věta, která jejich vznik nezajistí.

(vd)

14.01.2014 17:39

60397_mediafax_roman_hruby

Aktualizace územního plánu má umožnit ještě rozsáhlejší výstavbu nákupních center. Foto Roman Hrubý, Mediafax

Brno aktualizuje svůj územní plán. Radnice navrhla, aby v zeleni a lesích mohly růst nejen stromy, ale také supermarkety. Místo odstavných parkovišť na okraji navrhuje ve vnitroblocích nahradit pískoviště parkovišti.

Město mají zaplavit další nákupní centra a radnice rezignovala na rozvoj pestré sítě obchodů. Zahazuje také šanci uvolnit ulice pěším, cyklistům a tramvajím. A mnoho dalšího. Brněnská sdružení se spojila a vymyslela, jak nedostatky územního plánu napravit. Aktivisté zároveň veřejnost vyzvali, aby připomínkovala navrhované změny ve svém okolí, a to prostřednictvím webových stránek Mámpřipomínky.cz.

Aktualizace územního plánu má umožnit ještě rozsáhlejší výstavbu nákupních center, které už nyní dělají problémy v dopravě, obtěžují provozem v blízkosti obytných domů a snižují dostupnost nakupování. Supermarkety mají být povolené skoro ve všech typech ploch – včetně zeleně a lesů. Radnice avizuje vznik rekreačních parků, ale text aktualizace tomu vůbec neodpovídá.

„Aktualizace územního plánu umetá cestu novým supermarketům a to i do zeleně a lesů. Návrh závazné vyhlášky se vůbec neshoduje s magistrátním PR o rekreačních parcích. O hřištích a lavičkách se vyhláška vůbec nezmiňuje, zato v zeleni a lesích povoluje nesmyslně obchody,“ komentuje návrh Jiří Koželouh, expert na územní plánování z Nesehnutí.

V jiných případech radnice na veřejný zájem reagovala po prvním kole projednání (proběhlo v roce 2013) kladně. Na základě připomínek místních, ivanovické radnice a Nesehnutí vypadla z návrhu plocha pro nový hypermarket vedle kontroverzního Bauhausu.

„Občané a občanky v Brně-Ivanovicích opět dali jasně najevo, že nechtějí další nesmyslnou výstavbu hypermarketů na okraji města. Magistrát by ale měl záměr smést ze stolu úplně,“ říká Jiří Koželouh.

Současný územní plán umožňuje využívat vnitrobloky pouze pro zeleň a dětská hřiště. Město zde chce povolit budování parkovacích míst. Magistrát však zatím nepovolí podzemní garáže pod parky na Moravském náměstí a Obilním trhu.

Proti garážím bylo ministerstvo kultury. Nesehnutí upozornilo, že by přitáhly další auta do centra města. Místo nich prosazuje budování odstavných parkovišť, která uleví přecpaným ulicím a pomohou vyčistit vzduch.

Lidé mohou upravený návrh Aktualizace Územního plánu připomínkovat do 11. února. Týden před tím – 4. února – bude v jednacím sále Zastupitelstva města Brna na Nové radnici veřejné projednání.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Pk_photo

Pavel Krušina - Praha

Zastupitelé Středa, 15.Ledna 2014, 09:19:52

Je zajímavé sledovat, jak se zvolením do zastupitelstva z lidí stávají ufouni. Neznám žádného člověka, který by chtěl ve městě ničit parky a stavět další supermarkety. Zato takových zastupitelů jsou zástupy. Odkud se berou? A nešli by tam i vrátit?

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.