Grafik Jiří Vydra vydal unikátní linorytový komiks

Liberecký výtvarník Jiří Vydra vytvořil netradiční linorytový komiks, doprovázený podmanivým soundtrackem, který nahráli Irena a Vojtěch Havlovi.

Michaela Hečková

14.02.2010 07:59

Lit

Když je člověk dlouho sám, začne z toho trochu šílet. Jako v tomto komiksu.

Jiří Vydra připomíná, že komiks nejsou jen bubliny, rámečky a jednoduchá kresba. Základem Vydrova debutu nazvaného Příběh věčného studenta je předloha povídky lotyšského spisovatele Kārlise Skalbeho. Mladý student v ní na Vánoce zůstane sám doma. Samotu si krátí karetní hrou, ale jak postupně vykládá karty na stůl, začne v nich vidět obličeje známých lidí.

Příběh věčného studenta Vydru zaujal už jako mladého, když jej objevil v rodinné knihovně. Vydra studoval Vyšší odbornou školu grafickou v Praze a právě Skalbeho balada mu byla východiskem pro absolventskou práci. „Baladám Kārlise Skalbeho vládnou nepochopení hrdinové, se kterými jsem se dokázal ztotožnit,“ říká autor, kterému se v komiksu povedlo vystihnout neobyčejně temnou a melancholickou atmosféru zároveň.

Vydra vytvořil komiks technikou rytí do narušeného lina. Komiks tak působí temně a vyvolává dojem prostorové hloubky. Kniha vychází společně s hudebním doprovodem Ireny a Vojtěcha Havlových a sadou karet, které se v samotném příběhu objeví. Nakladatelství Bor ve spolupráci s autorovým grafickým studiem Vydra Design, které knihu vydalo, připravilo i působivý trailer dostupný jak na stránkách Jiřího Vydry, tak na YouTube.

Jiří Vydra. Příběh věčného studenta. Nakladatelství Bor. 2009. 36 stran.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.