Sobotka bude jmenován premiérem příští týden v pátek

Prezident Miloš Zeman plánuje jmenovat předsedu sociální demokracie Bohuslava Sobotku premiérem příští týden v pátek. Koaliční strany, které v pondělí podepsaly dohodu o vládnutí, podle něj totiž disponují spolehlivou většinou v dolní komoře.

(vd)

10.01.2014 14:08

Sobotka_b_lobr_dek

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka při podpisu koaliční smlouvy. Foto web ČSSD

Prezident Miloš Zeman plánuje jmenovat předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku premiérem příští týden v pátek. Uvedl to na tiskové konferenci. Předseda sociálních demokratů podle Zemana splnil jedinou podmínku, kterou mu dal: vznikající vládě zajistil spolehlivou parlamentní většinu. Vláda by pak podle Zemana mohla být jmenována ještě do konce ledna.

Podmínkou je, že poslanci schválí v prvním čtení služební zákon. „Nevměšoval jsem se do jednání vlády, ostatně prezidentovi to nepřísluší,“ uvedl Zeman. Podle něj se aktuální situace související se vznikem vlády dostala po podepsání koaliční smlouvy do další fáze. Zeman ji rozdělil na dva kroky: jmenování premiéra a jmenování celého vládního kabinetu. Zatímco první krok již avizoval, druhému bude předcházet ještě několikadenní vyjednávání.

V této souvislosti se prezident vrátil k výkladu české Ústavy. „Vládu jmenuje prezident na návrh předsedy vlády,“ připomněl Zeman s tím, že slovo návrh neznamená, že jej musí prezident akceptovat. „Návrh není něco, co musíte automaticky akceptovat. Aby nedošlo ke zbytečným sporům, prostudoval jsem si text z roku 1997, ve kterém se praví, že prezident má právo návrh předsedy vlády odmítnout,“ vysvětlil Zeman.

„Vzniká-li otázka kritérií, těmi nemohou být osobní sympatie či antipatie, nebo případně politická příslušnost,“ dodal Zeman. V této souvislosti zopakoval, že se považuje za levicově orientovaného člověka a připomněl, že ne všechny strany vznikající vlády lze označit za levicové. „Taková ale byla vůle voličů a tak se strany dohodly,“ zdůraznil prezident.

Pokud jde o výhrady k jednotlivým nominacím, připomněl, že jsme jedinou zemí Evropské unie, která nemá služební zákon. Podle něj tak vzniká riziko laického či amatérského vedení resortů. „Toto je argument obecný, opírá se o princip odborné kompetence,“ uvedl prezident. Další typ výhrady má k lidem, kteří získali svou kompetenci pochybným způsobem. Nakonec připomněl, že jsou do vlády nominování také politici, kteří mají nulovou praxi v oboru.

Konkrétně uvedl devítiměsíční rychlostudium právnické fakulty v Plzni. Mířil tak na Milana Chovance, který má vést ministerstvo vnitra. U jednoho z nominovaných kandidátů pak považuje za problematické to, že nezískal bezpečnostní prověrku od Národního bezpečnostního úřadu. Zeman také zmínil, že se u některých kandidátů zajímal o jejich publikační činnost.

Krátce po prezidentově prohlášení reagoval na jeho slova Milan Chovanec. „Předesílám, že jde o záležitost několik let starou, která bylo opakovaně publikována a je dostatečně veřejně známa. Od té doby jsem opakovaně a vždy úspěšně prošel testem voličské důvěry,“ uvedl s tím, že se podobně jako další absolventi plzeňských práv na univerzitu dostal prostřednictvím kursu celoživotního vzdělávání.

„Vedení školy následně rozhodlo, že všichni úspěšní absolventi mohou pokračovat v řádném studiu s tím, že budou zařazeni do třetího ročníku bakalářského studia Veřejná správa na Právnické fakultě ZČU. O rok později jsem toto studium ukončil obhajobou bakalářské práce,“ vysvětlil Chovanec.

„Okolnosti mého studia byly opakovaně na moji žádost prověřeny. Naposledy současné vedení ZČU konstatovalo, že jsem studium absolvoval a zakončil v souladu s předpisy. Vyjádření ZČU i další dokumenty mám k dispozici,“ uzavřel Chovanec. Zdůraznil přitom, že se přesto rozhodl na obecné pochybnosti o tom, zda-li je kurs celoživotního vzdělávání relevantní náhradou za dva roky studia, reagovat tak, že bakalářský titul nebude užívat po dobu výkonu veřejných funkcí.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.