Maďarsko se chystá na jarní volby, levice musí spolupracovat

Největší parlamentní zastoupení získá dle znalců nejspíše opět Fidesz. Úzce spolupracující levice jej ale může připravit o ústavní nebo i prostou většinu.

(pjed)

05.11.2013 14:21

A2

Současný maďarský parlament má jednu komoru s 386 poslanci. Jarní volby ale proběhnou už podle reformy, jež počet zákonodárců snižuje na 199. Foto Wikimedia Commons

Všechny relevantní strany maďarské politiky se dnes začínají připravovat na jarní parlamentní volby. Vyplývá to ze zpráv z posledních týdnů. Vládnoucí Fidesz Viktora Orbána se podle komentátorů snaží především bojovat s názorem, že jeho další vítězství zemi neprospěje. Strany levicové opozice se zase pokoušejí hledat optimální formu spolupráce. Fašizující Jobbik zažívá menší krizi – část radikálů se totiž rozhodla nové, ještě nacionalističtější uskupení. A zelení ze strany Politika může být jiná (LMP) přemýšlejí, jak se po rozkolu ve vlastním poslaneckém klubu udržet v parlamentu.

„Průzkumy hovoří prozatím jasně: Fidesz, jenž kandiduje tradičně v bloku s křesťanskými demokraty (KDNP), je opět na cestě k vítězství (...) Jedinou šancí pro opoziční strany se zdá být oslovení nerozhodnutých voličů, k čemuž však potřebují nějakou koalici nebo alespoň společnou frontu,“ píše jeden z redaktorů serveru Hungary Around the Clock.

Fidesz je podle měření agentur Median a Tarki z konce října připraveno podpořit 49 – 52 procent rozhodnutých voličů. Jasno má přitom z celé populace 55 procent dotázaných.

Maďarské socialistické straně (MSZP) vyjadřuje podporu 20 procent rozhodnutých voličů a Jobbiku 13 procent. Zbytek se dělí mezi volební alianci Společně 2014 expremiéra Gordona Bajnaie (E14, 6 – 9 procent rozhodnutých), Demokratickou koalici dalšího expremiéra Ference Gyurcsánye (DK, 4 – 5 procent), LMP (okolo tří procent) a různá mimopralmentní uskupení.

Bajnaiův pokus
Nezbytnost čelit Fideszu užší spoluprací si již minulý rok uvědomil zmíněný Gordon Bajnai – ministr ve vládách MSZP v letech 2007-2009 a později technokratický premiér (2009-2010). Jeho volební aliance Společně 2014 vznikla v říjnu 2012 z Bajnaiova expertního trastu HHE, facebookové protestní iniciativy Milion za svobodu tisku a odborářského Hnutí maďarská solidarita.

V březnu se potom k E15 přidala i strana Dialog pro Maďarsko (PM), kterou vytvořilo osm z šestnácti poslanců zelené LMP. LMP jako celek totiž předvolební spolupráci s levicí odmítla.

Bajnai dnes tedy vede těleso se zkráceným názvem E14-PM a se slušnou podporou voličů v zádech jedná se socialisty. Již 22. října podepsaly strany dohodu o vzájemné podpoře v některých volebních obvodech, rozhovory však stále pokračují.

Potíže s Gyurcsányem
Souběžně, ač o dost obtížněji probíhá také jednání s Demokratickou koalicí Ference Gyurcsánye. Gyurcsány se odtrhl od socialistů v říjnu 2011, přičemž na svoji stranu přetáhl deset z původně 59 poslanců MSZP. Současné vedení socialistů v čele s Attilou Mesterházym mu příslušný postup velice zazlívá a otevřeně s Gyurcsánym spolupracovat nechce.

„Gyurcsány není levičák, ale liberál, a jeho strana je jeho osobní sektou (...) S kým jsme chtěli, s tím jsme se už spojili,“ řekl v minulém týnu volební líbr MSZP pro příští eurovolby Tibor Szanyi.

Dle znalců však socialistům nic než co nejširší spolupráce nakonec nezbude. Po třech a půl roce vládnutí Viktora Orbána se pouze 55 procent Maďarů domnívá, že vývoj v zemi nepostupuje správným směrem. Fidesz s velkou pravděpodobností volby znovu vyhraje; jak ovšem uvádějí znalci z budapešťských Timesů, stále jde o to, zda bude Orbán opět vládnout sám či jestli dokonce získá znovu ústavní většinu.


Další informace:
MTI Media poll: Fidesz has over half of decided voters
Budapost.eu Rift deepens on the left
MTI Poll: support for Fidesz, Jobbik slightly down, for E14-PM, DK slightly up
Hungary Around the Clock Gyurcsány favours mystery candidate
MTI Gyurcsány says has “no hard feelings” against leftist opposition leaders


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.