Páté a poslední Nábřeží žije! patřilo fotografii a filmu

Sérii pěti otevřených kulturních sobot na Smetanově nábřeží završilo téma filmu a fotografie. I přes nepříznivé počasí Pražané využili poslední možnost projít se po výjimečném korzu.

(vd)

14.10.2013 14:09

Automat

Smetanovo nábřeží bylo pro Pražany otevřeno pět podzimních sobot od 14. září do 12. října. Foto Anna Šolcová, Auto*Mat

Poslední pátá otevřená sobota na pražském Smetanově nábřeží byla ve znamení filmu a fotografie. Navzdory nepřízni počasí akce přilákala vysoké množství lidí. Vít Masare z iniciativy Auto*Mat důraznil, že zkušenost ze série proměn unikátního veřejného prostoru v centru města zásadním způsobem napomůže aktuální debatě o podobě trvalého zklidnění centra v souvislosti s plánovaným otevřením tunelu Blanka. 

„Po zklidnění tranzitující automobilové dopravy nevolá už jen Smetanovo nábřeží, ale také Malá Strana,“ uvedl Masare. Smetanovo nábřeží se podařilo pěším dočasně zpřístupnit po mnoha letech úsilí občanů, občanských sdružení, místních institucí a podniků, které na této kulturní ose působí. 

Velkou podporu zklidnění Smetanova nábřeží vyjádřili například děkani Fakulty sociálních věd UK, Filozofické fakulty a FAMU. Poslední kulturní sobota Nábřeží žije! se zaměřila na film, fotografii a design.

„Podstatným aspektem zklidňování bylo vyvolat diskuzi o způsobu, jakým chceme a umíme užívat veřejný prostor ve městě. Jak příznivcům, tak odpůrcům sobotních uzavírek je nutné připomenout, že akci Nábřeží žije, není možné chápat jako referendum o trvalém uzavření Smetanova nábřeží,“ uvedl Adam Švejda z Útvaru rozvoje města. 

Připomněl také, že akce byla v první řadě inspirací, která spoustu lidí přiměla o osudu nábřeží přemýšlet či vyjádřit svůj názor. Pro návštěvníky Nábřeží žije! byla připravena řada zajímavostí jako výstava fotek a obrázků bezdomoveckých průvodců z Pragulic, animační dílna Aeroškoly, fotografické studio, varietní duo Konráda Kapitoly, nebo vernisáž výstavy Štěpána Adámka „Choďte na koncerty“. 

Zájem vzbudila také diskuze na téma kvality fyzického prostředí města moderovaná Adamem Gebrianem. Součástí programu byla rovněž diskuze se zástupci nezávislých vizuálních periodik a vydavatelství na téma „Jak vydávat“. 

Poslední proměnu na Smetanově nábřeží zakončila projekce prvních českých dokumentárních filmů ze sbírek Národního filmového archivu ve spolupráci s Doc Alliance a následný DJ set Tvrdý & Vzteklá na dvoře Fakulty sociálních věd. 

Smetanovo nábřeží bylo pro Pražany otevřeno pět podzimních sobot od 14. září do 12. října. Během těchto sobot zde Magistrát hlavního města Prahy, Útvar rozvoje hlavního města a Auto*Mat zkoumaly, zda a v jaké míře by byla možná transformace Smetanova nábřeží na pěší zónu.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.