Klaus se zatím do aktivní politiky nevrátí

Exprezident Václav Klaus ve středu vyloučil účast v předčasných sněmovních volbách. O jeho návrat do politiky usilovala především předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková. Podporu mu vyjádřilo také několik dlouholetých členů ODS.

(vd)

28.08.2013 14:35

Klaus

Václav Klaus byl předsedou dvou vlád. ODS pod jeho vedením ale postupně ztrácela voliče. Foto Michal Reiter, Wikimedia Commons

Bývalý prezident a zakladatel ODS Václav Klaus ve středu vyloučil svou účast v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. O jeho návrat do aktivní politiky usilovala především Jana Bobošíková a její Suverenita. Podporu bývalému prezidentovi vyjádřilo také několik dlouholetých občanských demokratů. Mezi jinými například Boris Šťastný či Pavel Bém.

Klaus rozhodnutí zdůvodnil krátkou dobou, která zbývá do termínu voleb. Nevyloučil ale, že se po volbách situace změní. „V posledních dnech, zejména po dramatických událostech minulých týdnů a měsíců, jsem se spolu s řadou podobně uvažujících lidí vážně zabýval pokusem využít říjnových parlamentních voleb ke svému opětovnému vstupu do každodenní politiky,“ připomněl v úvodu svého prohlášení Klaus.

Prý si je vědom, že vzbudil u mnoha lidí nemalá očekávání. „Po velmi intenzivní práci a desítkách schůzek a jednání jsem zjistil, že v krátkém čase, který do voleb zbývá, lze sice vytvořit volební subjekt, který by určitým způsobem mohl uspět, ale nesplňoval by představy, s nimiž se v politice pohybuji, a který by i při případném volebním úspěchu mohl v politice dlouhodobě standardně působit,“ uvedl bývalý prezident.

Ocenil přitom úsilí jednotlivců, politických hnutí i menších politických stran. Údajně byly tyto subjekty ochotny překročit nejen své názorové rozdíly, nýbrž i rozdílnost bývalých politických angažmá, byly to podle Klause doposud spíše soupeři než spojenci. Konkrétně vyzdvihl především úlohu Bobošíkové.

„K různým spekulacím chci jasně říci, že nejvíce pozitivního v tomto pokusu o rychlé vytvoření nového politického subjektu vykonala Jana Bobošíková. Našel jsem v ní největší ochotu hledat řešení, které by mohlo integrovat velmi různorodou skupinu lidí obdobně cítících vážnou situaci naší země a tragický stav naší politické scény. Jí chci poděkovat zvlášť,“ uvedl Klaus.

„Tímto pokusem pro mne nic nekončí,“ uvedl v závěru prohlášení Klaus. V předvolební kampani prý rád aktivně pomůže těm, kteří do voleb jdou. „Po uskutečnění předčasných voleb a po seznámení se s jejich výsledkem jsem připraven – společně se všemi, kteří o to budou stát – se ptát, co s pravicí v naší zemi a s jejím dosud nejvýraznějším představitelem, Občanskou demokratickou stranou, v budoucnu učinit,“ uzavřel Klaus.

Suverenita Jany Bovošíkové se dlouhodobě pohybuje pod pětiprocentní hranicí nutné pro vstup do Poslanecké sněmovny. Podle sociologického šetření agentury Sanep by v polovině srpna strana získala v hypotetických volbách pouhých 3,2 % hlasů.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Martin Šimsa - filosof, Litoměřice

Bobošíková, ODS a strach VK Středa, 28.Srpna 2013, 21:18:2

Bobošíkové pomohl na pár dnů na přední stránky novin, ODS postrašil a oslabil, ránu z milosti ji nakonec nezasadil, sám by do politiky znovu chtěl, ale bojí se. Nechce skončit jako Mečiar.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.