Bezvýznamní človíčkové

Varování: tento text obsahuje kritiku Miloše Zemana z nepokrytě pravdoláskařských pozic. Všem, kdo mají podobných textů plné zuby, doporučujeme, aby v četbě nepokračovali.

Prezident Miloš Zeman má se svým předchůdcem Václavem Klausem společnou jednu nesympatickou vlastnost. S oblibou dává najevo nadřazenost, povýšenost a pohrdání. Zřejmě je za tím v případě obou pánů potřeba kompenzovat jistou psychickou nerovnováhu. Ostatně o tom dosti napsali a jistě ještě více a kvalifikovaněji napíšou jiní.

V rozhovoru pro Haló noviny prezident na okraj sporu o jmenování profesorů označil Martina C. Putnu za „bezvýznamného človíčka“, jehož jmenování bylo malou cenou zaplacenou za to, že se zbavil další, tentokrát čistě formální pravomoci.

Tato slova měla zřejmě vyznít jako doklad blahosklonnosti a smířlivosti, zároveň je v nich ale velká dávka jedu. Stal se profesorem, sklidil si svou mediální pozornost, ale přesto je a vždy bude jen bezvýznamným človíčkem.

Člověk skutečně velký nemá potřebu dokazovat svou velikost snižováním a ponižováním druhých. Miloš Zeman se pro Haló noviny vyjádřil také k osobě Vladimíra Špidly. To byl podle něj neúspěšný předseda strany, neúspěšný premiér, neúspěšný eurokomisař, neúspěšný kandidát na senátora.

Ztělesnění neúspěchu; na jeho pozadí pochopitelně tím víc vynikne velikán, který má „pod palcem“ současnou politickou situaci. Za takovýmto zdůrazňováním vlastní síly a velikosti lze tušit vratkost. Což v případě hlavy státu není nic povzbudivého.

Je pravděpodobné, že mnoha lidem nepřijdou podobné výroky jako nic mimořádného, jiní s nimi souhlasí nebo mají pocit, že „to konečně někdo řekl“ i za ně. Jenže neúcta k člověku je vždy nebezpečná, vždy je symptomem narušení základních lidských hodnot. Neúcta, ne nesouhlas – lze přece nesouhlasit i dosti ostře, a přece nedávat najevo, že ten druhý je vlastně nic, zbytečný člověk, pouhé smítko.

Bude zajímavé, byť zřejmě ne úplně příjemné sledovat, jak se bude hlásící se kult síly a úspěchu v politice vyvíjet, jaké podoby bude přijímat. Nemusí to nutně být český Putin, Orbán, dokonce ani Berlusconi.

Jisté ale je, že i u nás je po podobné síle působící jako utišující prostředek v době obecného znejistění poptávka. Slovy kancléře Pražského hradu a možného volebního lídra zemanovců, hledá se politik se silným stiskem ruky.

O bezvýznamných človíčcích se ale v naší situaci dá mluvit i v jiné souvislosti. Právě tak si totiž mohla připadat část veřejnosti, sledující v posledních letech rozmach exekutorských praktik, macešské zacházení exekutivy se sociální sférou, zvláštní experimenty vlády odpovědných.

To vše na pozadí mediálního světa, kde míra pozornosti není vždy přímo úměrná skutečné potřebnosti a prezentace někdy otřesně neodpovídá realitě. Z jistého úhlu pohledu bylo Zemanovo vítězství triumfem opomíjených, bezvýznamných, vysmívaných lidiček.

Mnozí v těchto dnech dumají, co je to vlastně ta „nová levice“, proč je tak slabá a co s tím dělat. Při přemýšlení nad slovy o bezvýznamných človíčcích jsem si uvědomil, že v tom je, aspoň pro mě, jedna z jejích podstatných vlastností. Zachovat si úctu k člověku a nepohrdat nikým – ani jednotlivcem, ani celou společenskou skupinou. Jedině takový, skutečně humanistický přístup může být základem politiky, která bude mít rozum i srdce.

A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Martin Šimsa - filosof, Litoměřice

Špidla a Zeman Středa, 21.Srpna 2013, 11:57:18

Špidla je mnohem zajímavější člověk a politik než Miloš Zeman. Do čela strany i do čela vlády šel jako přesvědčený sociální demokrat evropského ražení. Zeman se sice "pusou" hlásí ke své levicovosti a evropanství, ale v ničem jiném než v tom, že vyvěsil na Hradě evropskou vlajku jeho příslušnost k evropské sociální demokracii nevidím.

Urážení a ponižování druhých je známkou zamindrákovanosti.

Časem se možná ukáže, že ti "bezvýznamní človíčkové" jsou pro naši budoucnost mnohem důležitější než Miloš Zeman, i když dostal dva a tři čtvrtě miliónu hlasů našich občanů v druhém kole prezidentských voleb.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.