Egyptská policie vtrhla do táborů Muslimského bratrstva, platí výjimečný stav

Egyptská vláda splnila dva týdny starou hrozbu a dala policii pokyn k akci. Zemí se od rána šíří nepokoje, přibývá střetů i obětí. Armáda se do razií zatím přímo nezapojila.

(pjed)

14.08.2013 17:08

A1

Tábor u mešity Rábaa al-Adavíja byl starší a větší. Každý den se zde setkávaly tisíce protestujících. Foto Marwán Naámaní

Egyptská policie vtrhla do obou provizorních táborů v Káhiře, v nichž se v posledním měsíci shromažďovali protestující z řad Muslimského bratrstva. Stalo se tak ve středu ráno. Plně vyzbrojení těžkooděnci nejprve obsadili ulice okolo příslušných míst – náměstí Nahdá ležícího v západní části města a křižovatky u mešity Rábaa al-Adavíja, jež stojí na východě. Na vlastní prostranství pak vjely buldozery.

Část bratrů využila policejní nabídky a opustila tábory vytvořenou uličkou. Jiná se ale rozhodla bránit, a to buď přímo na místech, nebo v okolí. Během dne povstali také stoupenci Bratrstva v jiných městech. Zpravodajové hlásí desítky střetů, bitek a policejních razií.

„Počet obětí nelze hodnověrně potvrdit. Dle odpolední zprávy ministerstva zdravotnictví bylo zabito 95 osob. Podle zpráv z médií ovládaných Bratrstvem jsou mrtvých stovky. Některé zdroje uvádějí až 800 zabitých,“ píše James Reynolds, káhirský zpravodaj BBC.

Bouře se v poledne rozšířily i do historického města Luxoru ve střední části země, kde byl zapálen jeden hotel. V Alexandrii na severu bratři zbudovali dvě nové blokády.

Prozatímní prezident Adlí Mansúr vyhlásil dle čerstvých zpráv preventivně výjimečný stav. Podle informací agentury Reuters platí od čtvrté hodiny odpolední egyptského času.

A dál?
Násilné vyklizení táborů bylo pozorovateli očekáváno již delší dobu – vláda pověřila příslušným aktem policii 31. července; ministr vnitra též bratry několikrát otevřeně varoval. Nevědělo se ale, jakou reakci opatření vyvolá.

I dnes se komentátoři v prognózách rozcházejí – jedna část pozorovatelů zdůrazňuje silovou převahu současného režimu podporovaného armádou, která se na středeční akci podílí zatím jen nepřímo. Jiná část vyzdvihuje počty a odhodlání muslimských bratrů.

Likvidované tábory vznikly krátce po 3. červenci – po dni, kdy armáda sesadila bratrského prezidenta Muhammada Mursího. Bratři tábory využívali jako protestní shromaždiště a organizační centrum. Právě v táborech začínala většina demonstrací, na nichž požadovali propuštění Mursího i dalších zadržených vůdců a restauraci předpřevratových pořádků.

Snaha o zprostředkování kompromisu mezi oběma stranami, kterou vyvíjeli v posledních týdnech evropští, američtí a arabští politikové, se ukázala jako marná.


Další informace:
BBC News Egypt protests: Bloodshed as Pro-Morsi camps cleared
The Guardian Egyptian security forces clear Morsi protests - live
Al-Džazíra Dozens dead in Egypt amid security operation


A co si myslíte vy? Diskuse (3 příspěvky)

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Novinky Středa, 14.Srpna 2013, 19:14:22

- oficiálně přiznaných mrtvých je už 149

- skupinky stoupenců Muslimského bratrstva zničily vybavení několika koptských koptských kostelů a policejních stanic

- platnost výjimečného stavu byla stanovena na jeden měsíc

- na protest proti příliš násilnému postupu rezignoval viceprezident Baradej

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Novinky 2 Čtvrtek, 15.Srpna 2013, 00:19:15

- počet oficiálně přiznaných mrtvých vzrost na 235, média blízká Muslimskému bratrstvu uvádí až dva tisíce

- policie zlikvidovala oba káhirské tábory a pozatýkala všechny dosud nezatčené lídry bratrstva

- v Káhiře byl vyhlášen zákaz vycházení od 7 hodin od večera do 6 ráno

- premiér ve večerním televizním projevu slíbil, že policie nebude používat střelné zbraně, pokud to nebude úplně nevyhnutelné, a že výjimečný stav bude zrušen tak rychle, jak jen to bude možné

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Novinky 3 Čtvrtek, 15.Srpna 2013, 11:56:56

- počet oficiálně přiznaných mrtvých se během noci a dopoledne vyšplhal na 421, z čehož je 35 policistů. 3572 lidí bylo zraněno. Zdroje blízké Muslimskému bratrstvu stále uvádějí podstatně vyšší čísla, obvykle 2000 mrtvých

- v noci a ráno byl v zemi klid

- turecký premiér označil razii masakr, ke kritice užití síly se připojila i Evropská unie

- vyhlášený výjimečný stav v praxi usnadňuje zatýkání a zadržování osob podezřelých z narušování či potenciálního narušování veřejného pořádku, omezování dopravy a svobody pohybu, dohled nad médii i osobní korespondencí. Část povinností policie může též nyní převzít armáda

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.