V Egyptě začalo vyšetřování předních muslimských bratrů, někteří jsou už i ve vazbě

Státní orgány údajně prověřují různá podezření, zvláště pak z podněcování k násilí. Vyšetřován je i sesazený prezident Mursí. Stále jasnější je zároveň složení nové vlády. Spravovat zemi by měla nejméně do zimy.

(pjed)

15.07.2013 23:44

A1

Mezi vyšetřovanými jsou skoro všichni bratrští vůdcové. Zde vlevo nahoře Muhammad Badí a Chajrat Šátir, vpravo pak Muhammad Mursí a Saád Katatní. Repro archiv Al-Ahram

V Egyptě začalo vyšetřování předních osobností Muslimského bratrstva a jeho politické odnože – Strany svobody a spravedlnosti (FJP). Zpravodajské agentury na to upozorňují zejména v posledních dnech. Již v souvislosti se sesazením prezidenta Mursího armádou (3. července) bylo zadrženo devět příslušníků Mursího ochranky a jeho nejbližších spolupracovníků a šest vedoucích představitelů Bratrstva, resp. FJP. Byl mezi nimi i předseda FJP Saád Katatní a vrchní stratég Bratrstva Chajrat Šátir. V minulém týdnu se pak prokuratura začala zabývat dalšími podněty k trestnímu stíhání, které se týkají i Muhammada Badího – nejvýše postaveného vůdce Bratrstva – a také samotného Mursího. Celkově 16 prominentních členů Bratrstva a FJP bylo dle nedělní zprávy zbaveno práva nakládat volně s vlastním majetkem.

„V Mursího případě zkoumají vyšetřovatelé podezření, že se dopustil špionáže, podněcování k násilí a poškozování hospodářství. Některé zprávy hovoří i o poškozování národních zájmů. Formálně doposud obviněn nebyl, avšak je stále internován neznámo kde (...) Na Badího a další byl vydán zatykač kvůli podněcování k násilí. Mluví se ale i o podněcování k útokům na vojenská zařízení,“ píši redaktoři Al-Džazíry.

Nejen dle zpravodajů BBC jsou informace podávané egyptskými úřady o vyšetřování kusé a místy si protiřečí. Značná část pozorovatelů i proto vnímá poslední události spíš jako součást tlaku na jednu z hlavních politických sil v zemi, než jako součást standardního postupu. Někteří hovoří přímo o perzekuci.

Muslimské bratrstvo jinak stále mobilizuje k protestům proti režimu vzniklému po Mursího sesazení a požaduje návrat „legitimního a demokraticky zvoleného prezidenta“. Na pátek avizovaného „pochodu milionů“ v Káhiře se zúčastnily desetitisíce Egypťanů. Velké skupiny rozhořčených bratrů dosud táboří na několika náměstích.

Při střetech Mursího stoupenců a odpůrců, resp. stoupenců a ozbrojených složek zemřelo jenom za poslední týden přes 90 lidí. Páteční „pochod milionů“ se ale obešel bez násilností.

Vláda, funkce, referendum
Vedle vyšetřování a protestů se agentury v posledních dnech věnují také vývoji v nejvyšší politice. Formální hlavou státu je již od předminulého týdne expředseda ústavního soudu Adlí Mansúr, jenž vládne jako prozatímní prezident. Pověření sestavit kabinet přijal nakonec Házim Bibláví, druhý z ministrů financí postmubarakovského období.

Kompletní složení vlády má být představeno v průběhu tohoto týdne; známo je ale již, že ministrem obrany zůstane vrchní velitel egyptských vojsk generál Abdul al-Sísí a funkci ministra zahraničí převezme Nabíl Fahmí, někdejší velvyslanec Egypta v USA. Ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii z let 1997 – 2009 Muhammad Baradej se ujal v posledku úřadu viceprezidenta.

Adlí Mansúr vydal už minulé pondělí dekret, dle něhož má být do pěti měsíců vypsáno referendum o nové ústavě. Vzápětí by měly proběhnout parlamentní volby a poté volby prezidentské.

Podle nedělního vyjádření generála Sísího nebude žádná strana vyloučena z politického života; účast zástupců Bratrstva nebo FJP se ale teď nezdá pravděpodobná. Armáda navíc zastavila už na počátku července publikaci několika novinových titulů, které podporovaly či byly přímo vydávány Mursího stranou, a nechala odpojit Bratrstvu nakloněné stanice. Přechodně zadrženo bylo též několik desítek novinářů.

Výklad převratu
Představitelé i zastánci nového režimu stále tvrdí, že zásah proti Mursího vládě nebyl převratem ani pučem; že vojáci jednali pouze na přání lidu a ve snaze zachránit demokracii. I kritičtí komentátoři připouštějí, že Mursí jednal nezřídka autoritářsky a že armádu přiměla k akci mohutná protestní kampaň stranicko-občanské koalice Tamarud. Zhusta se ovšem pochybuje, že zásah z 3. července demokracii skutečně prospěje.

Proti postupu armády protestuje spolu s Bratrstvem také několik lidskoprávních organizací, mimojiné i americká Human Rights Watch.

Samotná vláda Spojených států vyzvala v minulých dnech k Mursího propuštění, zároveň ale „ubezpečila egyptský lid o své podpoře“. USA též ani po převratu nezastavily dotace egyptské armádě, což všechno vede některé komentátory k přesvědčení, že převrat přímo či nepřímo podpořily. Skutečná míra vlivu Washingtonu na egyptské dění nicméně zůstává nevyjasněna.


Další informace:
Al-Džazíra Egypt - LIVE
Al-Džazíra Deposed Egyptian president to be investigated
Al-Džazíra Cairo rallies to support Morsi end peacefully
BBC News Egypt turmoil: US envoy Burns in Cairo for talks
Al-Džazíra Egypt's army chief defends ousting Morsi
The Guardian Egypt's Muslim Brotherhood admits it has been negotiating with army
France 24 Morsi supporters vow to defy coup, continue protests


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.