Děti Země: Chalupa neprošel testem ideové integrity

Takřka devět měsíců musely Děti Země čekat, než jim Chalupovo ministerstvo životního prostředí poskytlo zvukový záznam z veřejného projednání vlivů výstavby dvou jaderných bloků Jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí.

(vd)

02.05.2013 10:52

428635_mediafax_mikulas_krepelka

Chalupa již v lednu uvedl, že by jím vedené ministerstvo mělo buď žádosti vyhovět, nebo ji zmítnout a řádně to odůvodnit. Foto, mediafax Mikuláš Křepelka

Téměř devět měsíců musely Děti Země čekat, než jim ministerstvo životního prostředí poskytlo zvukový záznam z veřejného projednání vlivů výstavby dvou jaderných bloků Jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí, které proběhlo ve druhé polovině června loňského roku v Českých Budějovicích.

Podle zákona o právu na informace mělo přitom ministerstvo záznam poslat do jednoho měsíce. Podle Dětí Země tak ministr Tomáš Chalupa (ODS) neprošel testem ideové integrity, neboť jednal v rozporu s programovým prohlášením vlády, podle kterého budou ministři a úředníci dodržovat zákony, budou otevření a budou šetřit veřejné peníze.

„Potvrdilo se nám, že Chalupa je neviditelným a nečinným ministrem, který musí před veřejností utajovat i banální informace, takže se ani nelze divit, že od nezávislé Komise obdržel za rok 2012 titul Ropák roku jako největší ničitel přírody a životního prostředí,“ hodnotí spor o informace předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Přitom samo ministerstvo ještě v březnu loňského roku zaslalo v souladu se zákonem ve lhůtě jednoho měsíce jednomu občanskému sdružení na Zlínsku zvukový záznam z veřejného projednání posudku o výstavbě dvou lokálních silnic. Podle Dětí Země se tak zdá, že informace se poskytují podle jiného hlediska, než podle zákona.

„Ministerstvo zřejmě začalo rozlišovat, kdo o informace žádá a čeho se týkají, neboť jiné vysvětlení mě nenapadá, ačkoliv tvrdí, že zpoždění devět měsíců prý způsobily technické potíže počítačové sítě, což je jistě poněkud absurdní, pokud jsme museli podat tři stížnosti proti nečinnosti,“ upozornil Patrik.

Podle zákona o hodnocení vlivů na životní prostředí lze zvukové záznamy z veřejných projednání běžně veřejnosti poskytovat. Nebrání tomu ani zákon o ochraně osobních údajů. Ostatně samo ministerstva dokonce letos v lednu zveřejnilo písemnou verzi tohoto projednání na internetu.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.