sKarty nebyly dobrý nápad, pane Schwarzenbergu

sKarty jsou od počátku pochybný projekt zaměřený na šmírování občanů a snadný výdělek pro bývalou firmu ministra Drábka. Jejich obhajoba z úst Karla Schwarzenberga je proto zcela nemístná.

Karel Schwarzenberg se nechal slyšet, že původní myšlenka sKaret nebyla falešná a proto bychom je neměli zavrhovat jako celek. To mě nadzvedlo ze židle natolik, že musím reagovat. Projekt sKaret byl od začátku vymyšlený jako malá domů a pokud chce někdo argumentovat proinvestovanou částkou, je dobré osvětlit mu význam ekonomického termínu utopené náklady.

Původní myšlenka sKaret byla zabránit „zneužíváni“ sociálních dávek. Když odhlédneme od toho, že pokud potřební dostávají peníze, tak je jejich věc, co s nimi udělají, tak je pozoruhodný i způsob, jakým mělo být státní šmírování zavedeno.

Nákupy uživatelů měly být sledovatelné pomocí systému „elektronických účtenek“. To ostatně psalo samo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Následně ovšem prasklo, že „elektronické účtenky“ v ČR provozuje jediná firma. Byla to firma, která, světe div se, dříve patřila panu ministrovi Drábkovi... Drábek se jí kvůli nástupu do funkce ministra sice zbavil, ale skuteční majitelé se vzápětí schovali ve víru anonymních akcií. Jedná se o firmu Idtax a pozoruhodné je, že její web pro jistotu majitelé odpojili od Internetu. Celý příběh jsme před časem zmapovali na Pirátských novinách.

Zábavné je, že reakce ministra Drábka na článek Pirátských novin byla v naprostém rozporu s tvrzeními jeho náměstka Šišky. Zatímco Drábek tvrdil, že projekt Idtax byl pouze experimentální, Šiška rozprávěl o jeho nasazení ve spolupráci s ministerstvem financí, které na něj mimochodem přispělo.

Podstatné je i to, že aby Idtax na sKartě vydělal, vůbec by nepotřeboval, aby se stal příjemcem státních peněz. Drábek tak nelže, když tvrdí, že stát Idtaxu nic neplatil, ale celý platební systém by se díky sKartě rozšířil po celé republice. Pod tlakem veřejnosti nakonec nebyla tahle funkce sKarty spuštěna, ale jak říká odvolaný náměstek Šiška, funkcionalita je připravena.

Mantra, kterou exministr Drábek omílá stále dokola, potom je, že stát díky sKartám ušetřil. V tomto případě je podstatné zjistit, jestli je nový systém výplat úspornější jako celek, anebo se náklady přenesly na občany. Obávám se, že se jedná o druhý případ. Česká spořitelna už teď tvrdí, že jí sKarty přinesly stamilionové náklady. Těžko si myslet, že tyto náklady na sebe vzala z altruismu, Dá se spíše očekávat, že je zaplatí majitelé sKaret na poplatcích. Místo toho, aby Drábek systém výplaty dávek zefektivnil, tak ho prostě zprivatizoval a náklady přenesl na obyvatele...

Už jen jako třešnička na dortu se potom jeví anabáze s výplatou důchodů. Drábek s Šiškou měsíce mystifikovali, že výplaty důchodů prostřednictvím sKarty probíhat nebudou, až nakonec Šiška podepsal smlouvu, ve které se stát zavazuje k opaku.

V tomto kontextu se potom dá výrok Karla Schwarzenberga o tom, že sKarta nebyla falešná, chápat jen s notnou dávkou černého humoru. Podobně černý humor je namístě, když si člověk vzpomene, že „Karel“ Drábka před časem pasoval na svého korunního prince. Mimochodem Schwarzenberg sám se stává Dominikem Haškem české politiky.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.