Již letos hrozí zavalení krajských úřadů a ministerstva žádostmi maturantů

Nejvyšší správní soud zamítl stížnost ministerstva školství, kterou se domáhalo zrušení rozsudku Městského soudu v Praze. Nemají-li být krajské úřady a ministerstvo paralyzovány žádostmi maturantů o přezkum, musí se zásadně změnit styl práce CERMATu.

(vd)

21.02.2013 14:22

488465_mediafax_jiri_novacek

Od letošního roku budou studenti povinně maturovat ze tří předmětů. Foto Jiří Nováček, Mediafax

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost ministerstva školství, kterou se domáhalo zrušení rozsudku Městského soudu v Praze. Nemají-li být krajské úřady a ministerstvo už v letošním ročníku státní maturity paralyzovány žádostmi maturantů o přezkum, musí se zásadně změnit styl práce CERMATu a její kvalita. Upozorňuje na to obecně prospěšná společnost EDUIN, která se věnuje problematice vzdělávání.

Rozsudek uložil ministerstvu, aby se řádně vypořádalo s argumentací maturantky proti jejímu výsledku v didaktickém testu státní maturity z českého jazyka a literatury. Právní výklad NSS, kterým se ztotožnil s výkladem nižších instancí, se stává závazným pro postup ministerstva a rozhodování krajských soudů v obdobných případech.

„Pan ministr Fiala sdělil, že jeho záměrem je humanizovat a zjednodušit maturitu. Škoda, že čekáním na rozhodnutí o kasační stížnosti jsme ztratili několik měsíců, kdy už jsme mohli jednat o tom, jakým způsobem bude v letošním ročníku maturit posuzována korektnost úloh a vyřizovány studentské žádosti o přezkum,“ uvedl člen pracovní skupiny ministerstva školství pro revizi maturitní zkoušky Ondřej Hausenblas.

„Rozsudek teď říká jasně, že to udělat musíme,“ dodal. „Loňskou a předloňskou bezmoc studentů i postoje CERMATu a předchozího vedení ministerstva nepovažuji za nic humánního a vidím, jak zbytečně složité bylo řešení. To maturitám bere prestiž a učitelům zodpovědnost. Věřím, že ministerstvo nyní začne na přípravě důvěryhodného postupu urychleně pracovat,“ uzavřel Hausenblas.

V září roku 2011 pověřilo osm maturantů advokátní kancelář HVH LEGAL, aby jejich jmény podala správní žaloby na ministerstvo školství. Vytýkali mu mj., že se vůbec nezabývalo jejich argumenty, proč považují hodnocení svého výkonu v maturitním testu za chybné.

V odpovědi na žádost o přezkum hodnocení jim totiž ministerstvo poslalo jen obecnou informaci, že test Český jazyk a literatura – základní úroveň byl shledán bezchybným, a jejich námitky proti některým úlohám testu jsou tedy bezpředmětné.

Zhruba po roce, v srpnu 2012, dal Městský soud v Praze studentům za pravdu. Ministerstvo školství poté podalo proti jednomu rozsudku kasační stížnost, v níž argumentovalo, že jeho obecná zamítavá odpověď byla v souladu se zákonem.

Nejvyšší správní soud tuto kasační stížnost svým rozhodnutím zamítl. Výhled budoucích maturantů, že jejich oprávněné námitky musejí být uznány, nesporně podpoří jejich chuť namítat. Pokud jim k tomu CERMAT poskytne důvody také letos, mohou být podle EDUINu žádostí o přezkum desetitisíce.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.