Benda: odsouzení zákonodárci přijdou o plat

Pravomocně odsouzení zákonodárci zřejmě přijdou po dobu výkonu trestu o plat. Novela zákona, kterou navrhli poslanci občanských demokratů, prošla do druhého čtení.

(vd)

18.02.2013 09:21

65969_mediafax_mikulas_krepelka

Poslanci budou řešit také návrh změny Ústavy, který umožní odejmout pravomocně odsouzenému poslanci či senátorovi jeho mandát. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Pravomocně odsouzení zákonodárci přijdou po dobu výkonu trestu o mzdu. Na přelomu roku to navrhli poslanci občanských demokratů, na sklonku minulého týdne prošel návrh zákona do druhého čtení.

„Ještě nedávno jsme si neuměli představit, že může nastat situace, kdy Poslanecká sněmovna vyplácí plat pravomocně odsouzenému zákonodárci ve výkonu trestu. Přesto se sněmovna vinou například Romana Pekárka v této situaci ocitla,“ uvedl předseda sněmovní frakce ODS Marek Benda.

„Bezodkladně jsme proto za klub ODS předložili návrh změny zákona o platech, která zabrání tomu, aby pravomocně odsouzení poslanci či senátoři pobírali po dobu výkonu trestu plat," dodal Benda s tím, že to považuje za nejen správný, nýbrž hlavně samozřejmý krok.

Nová právní úprava se dotkne všech zákonodárců, kteří se v budoucnu ocitnou před soudem a skončí ve výkonu trestu. „Například vazebně stíhaného Davida Ratha se dotkne v okamžiku, kdy by mu soud prokázal pravomocným rozhodnutím vinu,“ vysvětlil Benda.

Kromě toho budou poslanci také řešit návrh změny Ústavy, který umožní odejmout pravomocně odsouzenému poslanci či senátorovi jeho mandát. Na rozdíl od zákona o platech by ale tato úprava týkající se odnětí mandátu vzhledem k danému ústavnímu pořádku České republiky vstoupila v účinnost až v příštím volebním období.A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.