Pražanům pomůže při jízdě na kole nový vyhledávač bezpečných tras

Lidem, kteří se pohybují po Praze na kole, pomůže nový vyhledávač bezpečných a pohodlných tras. Budou se tak moct vyhnout kočičím hlavám nebo příliš hustému provozu.

(vd)

01.02.2013 10:18

115717_mediafax_jan_maly

Stejně jako existují navigace pro řidiče a vyhledávače tras pro chodce, ocení podobný nástroj i lidé, kteří se po městě pohybují na kole. Foto Jan Malý, Mediafax

Lidé, kteří se pohybují po Praze na kole, získali nový vyhledávač bezpečných a pohodlných tras. Cyklomapa metropole s vyhledávačem se bude do budoucna ještě dále rozvíjet a nabídne další funkce. Spuštěna byla již v zimě, aby bylo do začátku jarní sezóny možné vyhledávač vylepšovat a odstranit případné nedostatky.

„Stejně jako existují navigace pro řidiče a vyhledávače tras pro chodce, ocení podobný nástroj i lidé, kteří se po městě pohybují na kole,“ uvedl autor vyhledávače Vratislav Filler z iniciativy Auto*Mat.

„Naším cílem bylo vyvinout vyhledávač, který nabídne dobře použitelné trasy. Nemůžete očekávat, že nalezne trasu do detailu totožnou s tou, kterou jste si vyladili deseti lety ježdění do práce. Na druhou stranu, pro cestu do neznámé části města nebo k nalezení trasy pro začátečníka může být dobře nápomocen,“ dodal Filler.

Vyhledávač nyní uživatelům nabízí tři varianty trasy s důrazem na rychlost, komfort a „něco mezi“. Jako první pražský vyhledávač umí vzít v potaz kromě značených a doporučených tras také kopce a dlažbu, která je pro jízdu na kole nepříjemná a nebezpečná.

Současně se spuštěním vyhledávače přibyly do cyklomapy další užitečné funkce. Jedním kliknutím mohou lidé například získat mapu uzavírek cyklotras a zimní údržby.

Vznik vyhledávače technicky umožnila existence kvalitní komunitní mapy OpenStreetMap a řady takzvaných open source technologií jako OpenLayers nebo Django. Jsou to mapy a technologie, které vytvářejí sami uživatelé internetu, a které jsou pak ostatním lidem zdarma k dispozici pro další využití.

Realizaci projektu finančně podpořilo Hlavní město Praha.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Tomáš Tožička - Duchcov

Více nebezpečných cyklistů?! Úterý, 5.Února 2013, 15:43:49

No to je tedy opravdu dobrá zpráva. Hlavně pro chodce s dětmi. Agresivita cyklistů, kteří už teď běžně jezdí po chodníku a lesních i parkových stezkách tu dostává další nástroj na ohrožování chodců.

Měl by se prosadit přísný zákaz jízdy na kole na chodníku a ve vycházkových zónách - například Krčský les.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.