Priorita ochrany životního prostředí pod řízením Chalupy vytrvale klesá

Vláda bude projednávat návrh úsporných opatření v oblasti zjednodušení agend a zrušení duplicit ve státní správě. Podle ekologů materiál obsahuje další razantní snížení financí pro skutečnou – a nikoliv duplicitní – ochranu životního prostředí.

(vd)

15.01.2013 14:28

428635_mediafax_mikulas_krepelka

Ministr Chalupa podporuje snížení prostředků na zajištění podmínek pro zdravý život lidí. Foto, mediafax Mikuláš Křepelka

„Dokument vám tentokrát nemůžeme poskytnout, protože by mohla vzniknout panika," vyjádřil se prý telefonicky Lubomír Poul, vedoucí Úřadu vlády, ohledně návrhu úsporných opatření na rok 2014. Vláda má škrty projednávat již tuto středu.

Asociace nevládních organizací Zelený kruh přitom považuje již stávající redukci ministerstva životního prostředí za destruktivní. Mezi roky 2009 a 2013 totiž ministr Tomáš Chalupa z ODS seškrtal rozpočet resortu o celou třetinu. Nemůže se přitom zaštiťovat potřebností úspor, ministrem Kalouskem ani vysokým státním dluhem České republiky.

Finance totiž podle ekologů používá nehospodárně: „Na místa stovek propuštěných odborníků přijal jiné pracovníky, výdaje na platy zaměstnanců tak v loňském roce paradoxně vzrostly, do vedoucích pozic nastoupili nezkušení a v dané oblasti nevzdělaní lidé – obvykle s členskou legitimací ODS, ministerstvo posílilo výdaje na marketing a desítky milionů utratilo za externí právní služby,“ uvedla asociace Zelený kruh v tiskovém prohlášení.

Ministr zároveň razantně omezuje počet měřících stanic, které mohly občany informovat o překročení limitů a o desítky procent omezuje služby pro turisty v národních parcích. Škrtá dokonce i na České inspekci životního prostředí, která pak nemůže efektivně kontrolovat znečišťovatele a zamezit ilegálnímu dovozu odpadu, ačkoliv dle aktualizované SPŽP má tímto směrem rozšířit svou činnost

Ekologové připomínají, že si Chalupa vysloužil otevřenou kritiku nejen od opozičních stran, nýbrž i od koaliční TOP 09 a Věcí veřejných. Výrazná redukce veřejných služeb poskytovaných ministerstvem, která jej již nyní dostala na hranu jeho smysluplnosti, se promítla i do hodnocení vlády Zeleným kruhem.

„Ministerstvu má příští rok chybět už polovina peněz. Připočtěme neodborné vedení a chaotické škrty měření smogu, protipovodňových předpovědí, kontroly znečištění či služeb pro turisty a dostaneme tragický výsledek působení Tomáše Chalupy,“ uvedl Daniel Vondrouš.

Podle Julie Sokolovičové bude mít přitom Chalupův resort v příštích letech důležitou funkci. „Musí zamezit masivní výstavbě nepotřebných spaloven, hájit divokou přírodu a monitorovat pokusy o těžbu břidlicových plynů. Oslabené ministrem Chalupou to jen tak nezvládne. Potřebuje silného ministra či ministryni a dostatek financí na provoz,“ vysvětlila.

Zelený kruh se proto domnívá, že další omezení rozpočtu ministerstva přímo ohrožuje jeho roli: zajistit občanům čistý vzduch, dobrou vodu, zdravé prostředí pro procházky a nezničenou krajinu.

Pokud ministr Chalupa nezačne svěřené prostředky používat k prospěchu životního prostředí, a ne na podporu průmyslu, ztrácí jeho funkce smysl. Ministerstvo životního prostředí je totiž podle ekologů ohrožené dalším výrazným poklesem svého rozpočtu pro rok 2014.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Jam

Luděk Švehla - vývojový pracovník, Praha 4

Středa, 16.Ledna 2013, 08:30:23

Já bych to ministerstvo zrušil úplně. Vždyť akorát hází klacky pod nohy volné ruce firem pro drancování státu a přírody.

Škrty jsou geniální neoliberální mantrou k dosažení vydrancování jím napadeného území aniž by většina blbého obyvatelstva nějak výrazněji protestovala. Tento postup se osvědčuje, počínaje převratem v Chile v 70. letech, po celém světě. Čím blbější národ, tím horší následky. Bohužel...

Omlouvám se za skepsi, ale poslední volby mi vůbec nepřidaly na optimismu.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.